CZK/€ 24.710 -0,12%

CZK/$ 23.709 -0,49%

CZK/£ 29.056 -0,03%

CZK/CHF 23.580 -1,03%

11. 05. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Allianz upozorňuje na deset největších chyb, které dělají ženy při zabezpečení na stáří

 


 

1. „Můj manžel vydělává velmi slušně, takže jsem zabezpečená i já.“
Buďte opatrná. Míra rozvodovosti se neustále zvyšuje, přibližně každá druhá svatba i v Česku dnes končí rozvodem. Nespoléhejte proto na skutečnost, že manžel se o vás ve stáří postará.

2. „O podobné záležitosti se nestarám. Nějak to už dopadne.“
Tento přístup se může později ženám značně vymstít. Vzhledem ke komplikovanosti důchodových systémů a neustálým změnám v nich je dobré se o svůj důchod zajímat a vždy vědět, v jakém stavu se vaše úspory právě nacházejí.

3. „Je mi jen 30, myslet na důchod je ještě brzy.“
To je chyba. Čím déle na důchod spoříte, tím je později vyšší, přičemž výše příspěvku není až tak důležitá. Proto začněte spořit raději dříve, klidně i nižší částky.

4. „Pracuji jen na částečný úvazek, nebo jako brigádnice.“
Nízký příjem zpravidla znamená nízkou penzi. Je proto výhodné myslet i na doplňkový zdroj příjmů na stáří, jako jsou například penzijní fondy či životní pojištění.

5. „Vychovávám děti, stát mi to ve stáří vrátí.“
Výchova dětí může být později zohledněna ve věku odchodu do důchodu nebo ve výši penze, ale nemusí to být pravidlem. Proto buďte obezřetná, platí to většinou jen do určitého věku dítěte a výhody z toho plynoucí vám důstojné stáří nezaručí.

REKLAMA

6. „Je pro mě velmi těžké znovu se začlenit do pracovního procesu.“
Pro ženy po mateřské dovolené, hlavně té dlouhodobější, může být opětovné začlenění do pracovního procesu na stejné pozici mnohdy velmi náročné. Spokojí se proto často s méně placenou prací nebo prací na částečný úvazek. Delší mateřská znamená obvykle nižší důchod. Snažte se proto vrátit do práce co nejdříve a na pozici, které jste předtím dosáhla.

7. „Věk odchodu do důchodu je již nedaleko, takže na penzi si spořit už nemusím, stejně to nestihnu.“
V dnešní době stát neustále prodlužuje věk odchodu do důchodu v důsledku nepříznivých demografických změn. Takže i přesto, že je vám víc než 50 let, se vám může stát, že tak brzy na penzi „nedosáhnete“. A nezapomínejte, že každý měsíc, o který odejdete do důchodu dříve, než je stanoveno, se negativně podepíše na výši vaší penze.

8. „Nepracuji, protože se starám o nemocné rodiče, později mi to stát zohlední.“
Měli byste si zkontrolovat, jaká přesná pravidla platí pro váš důchod, pokud se staráte
o nemocné příbuzné. Často se stává, že se bere v úvahu nejen délka, ale i úroveň péče.

9. „Finanční krize znehodnotila investice do akcií, do akciových fondů se už nevyplatí investovat.“ 

REKLAMA

Pro mladé lidi je stále výhodné mít ve svém investičním portfoliu akciové fondy. Pokud i akcie v krátkodobém horizontu klesají, v dlouhodobé perspektivě se tato ztráta nejen vyrovná, ale přinese zisk.

10. „Vystačím i s menším důchodem, spořit nepotřebuji.“
Starat se o domácnost, platit účty a nákup potravin může být pro jednoho člověka velmi náročné. Je proto důležité mít na stáří odložené úspory, nejlépe v důchodovém zabezpečení či v životní pojistce.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rozhovor: Penzijku bude první pilíř dominovat ještě dvě až tři generace

Demografický vývoj, který zvyšuje podíl lidí důchodového věku, je klíčovým argumentem pro neodkladné řešení důchodové reformy. Jak v rozhovoru pro Investujeme.cz upozornil Pavel Vaněk, ředitele penzí a investic ve finanční skupině UNIQA, nad změnou penzijního systému by měla panovat široká shoda napříč politickým […]

Text: Milan Vodička

Foto: Uniqua

07. 04. 2022

Z jaké mzdy se počítá důchod?

Měsíční částka starobního důchodu závisí na získané době pojištění a průměrné mzdě za odpracované roky (osobním vyměřovacím základu). Jak se vypočítá průměrná mzda pro výpočet důchodu v roce 2022?

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

10. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.