CZK/€ 25.350 +0,06%

CZK/$ 23.442 +0,45%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.632 +0,31%

28. 02. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Allianz pojišťovna hlásí více požárů, místo cigaret hoří domácí výrobny pervitinu

 


 

„Skutečně to byla jedna z nejčasnějších příčin požárů a hlavně tragických konců jejich aktérů. Norma Evropské unie, díky níž jsou dnes prodávané cigarety tzv. samozhášivé, se již pozitivně projevila jak na hmotných škodách, tak i zdravotních újmách. Stejně tak se snížil počet požárů vzniklých od nedopalků, či odhozených cigaret,“ uvádí Petr Jandek, vedoucí úseku likvidace majetkových pojistných událostí Allianz pojišťovny.

Kouření přestalo být nebezpečím, ale téměř okamžitě je nahradilo riziko domácí výroby drog. V hlášeních Allianz jsou aktuálně dva požáry, které způsobily přehřáté lampy v panelákových pěstírnách marihuany a dokonce jeden výbuch s následným požárem, který se stal v domácí varně pervitinu. Všechny škody v okolních bytech, stejně jako náklady na opravy společných prostor domu pojišťovna uhradí, ale záhy bude vyplacené peníze vymáhat po domácích „chemicích“.

S mrazivou zimou také vzrostly počty požárů, které vznikly od poruch topných zařízení, nebo vznícením sazí v komínech. Lidé v tuhé zimě kamna přetápějí,  mnohdy spalují nekvalitní paliva, nebo mokré dřevo a to vše komíny znečišťuje. „Často se stává, že příčinou požáru je špatný technický stav kouřovodů v rodinných domech, „roznětkou“ ohně pak jsou i trámy procházející komínovým tělesem, zejména ve  starších domech,“ říká Roman Tichý z úseku likvidace Allianz pojišťovny.

Každou pojistnou událost, kterou měl na svědomí oheň, řeší likvidátoři pojišťovny ve spolupráci s policií a hasiči a pečlivě se zkoumají příčinné souvislosti možného zanedbání pravidelného čištění a revize komínu se škodou. Pokud se prokáže, že událost vznikla hrubou nedbalostí majitele, může pojišťovna krátit pojistné plnění, nebo je dokonce odmítnout. „Jsme však v tomto ohledu vstřícní a lidem se snažíme víc radit a jejich povinnosti jim připomínat, než je sankcionovat,“ doplňuje Roman Tichý.

Mnohem méně vstřícnosti projevuje Allianz pojišťovna vůči lidem, u jejichž škody se projeví byť jen náznak podezření z úmyslného založení požáru. Žhářství neboli úmyslné založení požáru bylo donedávna považováno za ojedinělou trestnou činnost. V poslední době však jejich počet roste, kvalifikované odhady dokonce hovoří o tom, že žhářství se na všech škodách vzniklých z požárů v celé Evropě podílí minimálně z 30 % a ve státech východní Evropy, tedy i u nás, je pak jejich podíl  ještě vyšší.

REKLAMA

Úmyslný požár, bohužel většinou s nezjištěným pachatelem, již však není doménou pouze podnikatelů, kteří se ničivým živlem snažili ukončit svoji vesměs ne příliš úspěšnou podnikatelskou kariéru, ale postupně se dostává i do občanského majetkového pojištění. Takhle si například klient ze severu Čech úmyslně podpálil dům v rekonstrukci, na jejíž dokončení mu chyběly peníze. Se svým úmyslem se ale několik týdnů před tím pochlubil kamarádovi v místní restauraci… Odškodnění nedostal a ještě čelí trestnímu stíhání z pojistného podvodu.

Poslední příčinou požáru bývá také sváření, nebo letování, a to hlavně ve výrobních halách. Ale i kutilové a amatéři v tomto oboru jsou nebezpeční sobě i okolí. Při sváření potrubí v rodinném domě odlétla jiskra a podpálila kůlnu, která stála v jeho těsné blízkosti. Oheň si kromě kůlny vzal i střechu domu majitele, ale bohužel také část chalupy souseda.

 „Požáry, to obvykle nejsou škody za pár korun, ale mohou dosahovat vysokých částek a to i u občanského majetku, natož pak u průmyslových objektů. Takže kutil byl pak nemile překvapen, že jeho limit v pojištění odpovědnosti nestačil na kompletní úhradu opravy domu souseda a zbytek peněz mu musel splácet. Požáry berou nejen vlastní majetek, ale i cizí, na to by neměl žádný majitel nemovitosti zapomenout a k pojištění stavby a domácnosti přidat
i dostatečné pojištění odpovědnosti za škody, které by mohl způsobit,“ doplňuje Petr Jandek.       

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Přehledně o daňovém přiznání za rok 2023. Na jaké slevy a odpočty máte nárok?

Blíží i povinnost podat daňové přiznání za předešlý rok. V tom si lze díky daňovým úlevám snížit daňový základ, nebo přímo vypočtenou daň. Nicméně některé slevy na vypočtené dani, jako školkovné či slevu pro studenta, budou moci daňoví poplatníci nyní využít naposledy, protože od příště je již ruší […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024

Platba paušální daně a výše invalidního důchodu

Živnostníci a podnikatelé plnící si své daňové povinnosti platbou měsíční paušální daně minimalizují své daňové starosti a povinnosti. Jaký vliv však má platba paušální daně na případný invalidní důchod prvního a druhého stupně, dřívější částečný invalidní důchod? Podívejme se na praktické výpočty.

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

21. 02. 2024

Velký přehled finančních novinek pro rok 2024 – dominuje zajištění na penzi

Zákonodárci se v závěru loňského roku činili a od 1. ledna platí, nebo v průběhu roku platit začne řada změn. Týká se to hlavně spoření na penzi a vzniku dlouhodobého investičního produktu (DIP), ale i hypoték, povinného ručení nebo stavebního spoření. Podívejte se přehledně na jednotlivé změny.

Text: Redakce

Foto: Pixabay

06. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *