Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Akciové trhy si dnes vybírají oddechový čas

Investice 24.04.2019 | 18:55 0 Komentářů

Evropské akcie vstoupily do dnešního dění ztrátami okolo čtvrt procenta, když na náladě nepřidal zveřejněný index Ifo německé podnikatelské důvěry, který oproti očekávanému růstu opětovně klesnul. Ještě před polednem se ale indexu Stoxx 600 podařilo ztráty vymazat a zamířit k mírným ziskům. Ty však dlouho neudržel a v odpoledních hodinách se pohybuje lehce pod včerejším zavíracím kurzem.

Nejníže se dnes obchodují akcie energetických společností, které přicházejí o 1,5 %. Naopak raketou dne jsou informační technologie, jejichž index přidává 3,8 %. Daří se například i průmyslovým podnikům s růstem o 0,3 %. V rámci jeho podsektoru kapitálového zboží jsou zařazeny akcie Volva, výrobce trucků, autobusů, stavebního vybavení či průmyslových motorů. Ty dnes přidávají zhruba čtyři procenta v reakci na oznámené výsledky hospodaření, když tržby vzrostly o výrazných 20 % a podařilo se zvýšit i provozní marže. Dařilo se prakticky všem jeho segmentům.

Americké akciové trhy odstartovaly dnešní obchodování s mírnými ztrátami. Index S&P 500 prozatím přichází o 0,2 %. Jedněmi z nejsledovanějších výsledků hospodaření byly ty od Boeingu. Čísla nikterak neoslnila, na druhou stranu ale výrazněji nezklamala. Trhy spíše vyčkávaly na komentáře ohledně pozastavení výroby letounů 737 Max po dvou nedávných haváriích. Na základě toho management informoval, že předešlá prognóza výsledků na letošní rok nepočítala s tímto dopadem, a tak nový výhled bude zveřejněn někdy v budoucnu. Akcie společnosti v úvodu seance rostou o zhruba jedno procento.

Pražský index uzavřel dnešní seanci se ztrátou 0,9 %, a to pod tíhou většiny titulů obchodovaných na tuzemském parketu. Nejhlubší ztráty počítali akcionáři Komerční banky (-1,7 %) nebo Erste Group (-1,6 %). Nedařilo se ani třetímu bankovnímu titulu, Monetě (-1,0 %). Ta dnes pořádala valnou hromadu akcionářů, která dle očekávání schválila návrh dividendy ve výši 6,15 CZK na akcii. Ta vzhledem k dnešnímu závěrečnému kurzu představuje dividendový výnos ve výši 7,7 %. Obchodní aktivita byla podprůměrná, když se v hlavní části uskutečnily obchody za necelých 350 mil. CZK.

Miroslav Frayer
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.