CZK/€ 24.530 +0,06%

CZK/$ 23.969 -0,29%

CZK/£ 29.023 -0,36%

CZK/CHF 25.128 +0,08%

27. 07. 2022

0 komentářů

Akciové fondy vykazují stále zvýšenou volatilitu, kromě nemovitostí většina podílových fondů výrazně poklesla

 

V červnu došlo u většiny podílových fondů k výraznému poklesu, jejich záporné hodnoty zaznamenal  Broker Consulting Index podílových fondů. Meziměsíčně se propadly zejména akciové a komoditní fondy, menší pokles se pak registruje u dluhopisů a fondu peněžního trhu. V rámci ročního srovnání lze pozorovat určité náznaky trendu, jehož hlavními znaky jsou korekce na komoditních fondech a naopak určitá stabilita u nemovitostí. Ty jako jediné zaznamenaly v předchozím měsíci malý procentuální nárůst. 

„Kapitálové trhy jednoznačně reagují nervozitou na aktuální ekonomické dění, kdy Covidem zkoušená světová ekonomika dostala další ránu v podobě konfliktu na Ukrajině. Ten ve své podstatě urychlil nárůst inflace, a to nejenom u nás, ale i v Evropě či USA,“ uvádí k červnovým výsledkům BC Indexu podílových fondů Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting. Vedle toho je zřejmé, že na akciových trzích je při ročním srovnání patrný celkový pokles, podle expertů na investice nejde již jen o korekci, ale trh podle nich vykazuje dlouhodobý pokles na úrovni tzv. medvědího trhu.

Kapitálové trhy jsou ovlivněny především „bojem“ s inflací, ke kterému dochází prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb a růstu cen ropy a dalších energetických surovin. Mimoto situaci na trzích dramatizují pokračující boje na Ukrajině, které zapříčiňují v ekonomické i energetické oblasti zvyšování celkové nejistoty. Jedním z jejích projevů jsou poté právě výkyvy na trzích konkrétních podílových fondů. Na obchodování s dluhopisy dále přirozeně dopadají zvyšující se úrokové sazby. Jejich hodnota sice klesá, ale roste naopak výnos do splatnosti u jednotlivých dluhopisů a jejich portfolií. To platí i pro fondy peněžního trhu. Pro investory to může v budoucnu znamenat zisky, které v uplynulých 10 letech nebyly možné.

Při pohledu čtvrt roku nazpět je zřejmá proměnlivost na trhu akciových fondů, ty byly v dubnu na podobné úrovni (-8,11%) jako minulý měníc, oproti tomu v květnu byla jejich hodnota výrazně blíže nule (-1,02%). V záporných číslech se v červnu dále zdržovaly komoditní fondy, u nichž se dokonce eviduje větší pokles, z kladných čísel (2,21%) se propadly na hodnotu -10,81%. „Volatilita na těchto trzích je v dnešní době i na poměry komoditních fondů velmi vysoká. V jednu chvíli cena ropy a plynu rostla zejména kvůli konfliktu na Ukrajině, aby vzápětí klesla z důvodů rostoucích obav ze šíření Covidu v Číně, kde existuje riziko uzavírání tamních továren, z důvodu politiky nulové tolerance,“ dodává k situaci Martin Novák. Uvedené vyplývá z výsledků měření Broker Consulting Indexu podílových fondů, které v červnu vesměs potvrdily krátkodobě negativní očekávání expertů.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.