CZK/€ 24.515 +0,14%

CZK/$ 25.028 +0,80%

CZK/£ 28.051 +0,37%

CZK/CHF 25.278 +0,26%

11. 01. 2012

0 komentářů

Akcie na majitele jsou netransparentní, jejich zrušení ale skutečného vlastníka nemusí neodhalit

 


 

Jedním ze způsobů, jak dohledat skutečného vlastníka akcií, je skrze zápisy z řádných i mimořádných valných hromad akciových společností. Řádné valné hromady se ze zákona musí konat minimálně jednou ročně a vždy vzniká zápis o jejím konání. Zápis mimo jiné obsahuje i seznam přítomných akcionářů, počty a čísla jejich akcií a zápis měl by být ve finále uložen v obchodním rejstříku a veřejných sbírkách listin přístupných na www.justice.cz.

„V praxi se tomu tak bohužel ne vždy děje,“ říká Filip Reinoso ze společnosti SMART Companies. „Občas se stává, že zápisy z jednání akciových společností chybí úplně, někdy je v zápise z valné hromady uvedeno jen to, že kontrolu přítomných akcionářů prověřil notář. V některých případech jsou prostřednictvím svých statutárních orgánů přítomny jiné právnické osoby, o jejichž skutečných vlastnících už žádné zmínky nejsou.“

Zrušení akcií na majitele z těchto důvodů transparentnost nezaručuje. Akcionářem společnosti může být jiná právnická osoba a to i ze zahraničí. Vlastnická struktura je v takovém případě tak složitá, že dohledání vlastníka je v podstatě nemožné a to i v případě, že bude mít společnost akcie na jméno.

Převod akcií navíc vyžaduje i dostatek času a peněz. Ke změně formy akcií je zapotřebí rozhodnutí valné hromady v podobě notářského zápisu. Valná hromada společnosti se podle zákona svolává minimálně měsíc před jejím konáním a to uveřejněním pozvánky v obchodním věstníku. Ten vychází jednou za 14 dní, navíc má časově omezenou uzávěrku vydání. Valná hromada se tak může konat až za téměř dva měsíce. K tomu je nutné připočítat čas na vypracování celého návrhu a zákonná lhůta, kterou má obchodní rejstřík na vydání rozhodnutí.

Finanční náklady zahrnují především zveřejnění pozvánky v obchodním věstníku, jejichž výše se určuje na základě rozsahu pozvánky a začíná na zhruba 2 000 korunách. Další náklady na notářský zápis mohou přesáhnout i 10 000 korun, dále je nutné podat návrh do obchodního rejstříku v podobě kolkových známek, které se od letošního roku navýšily na 2 000 korun. Další položkou jsou náklady spojené se zničením starých a emisí nových akcií.

REKLAMA

Akcie na majitele jsou povoleny i v zahraničí, například ve Velké Británii, Německu, Rakousku nebo Švýcarsku. „Ve Švýcarsku je dohledání skutečného vlastníka stejně obtížné, jako v České republice. Společnosti mající akcie na majitele nevedou seznam akcionářů.  Akcionář se prokazuje při založení společnosti v zakladatelském dokumentu, který je pak celou dobu uložen na obchodním rejstříku. Následné změny akcionářů se však už nedokládají.  I tam lze tedy anonymitu zaručit tím, že se pro založení použije nominální akcionář, který může být právnická osoba zvenčí,“ dodává Filip Reinoso ze společnosti SMART Companies.

Co jsou tzv. akcie na majitele

Akcie je cenným papírem, s nímž jsou spojena práva akcionáře jako společníka podílet se řízení, zisku a likvidačním zůstatku společnosti.  Mohou být v souladu se zvláštním zákonem vydávány buď v listinné nebo zaknihované podobě. Akcie na majitele v listinné podobě jsou jakkoli převoditelné a to pouhým předáním. Nemusí tedy existovat žádná písemná smlouva, která by se předkládala. Samotné předání a tedy i změna majitele a tím i vlastnické struktury je otázkou několika vteřin, není třeba žádné administrativy. K prokázání, že jste akcionář, tedy postačí pouhé předložení tohoto cenného papíru.  

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Průzkum: Korupce a podvody jsou u nás běžné. Sankce většinou nehrozí

V České republice jsou pojmy, jako je korupce nebo podvod naprosto běžné. Nikoho asi nepřekvapí, že 61 procent českých respondentů považuje korupci za běžný jev. Navíc tři z deseti Čechů se domnívají, že firmy nadhodnocují své hospodářské výsledky. Ukázal to průzkum EY, který proběhl v Evropě, Blízkém východě, v Indii a v Africe.

Text: Monika Lukešová

14. 05. 2015

Akcie na majitele končí. Pozor na podvody

Konec anonymních akcií se blíží. S termínem jejich výměny za akcie na jméno se mohou množit podvody. Jaké má akcionář povinnosti? A jak se nenechat okrást podvodníkem?

Text: Petr Zámečník

23. 06. 2014

Lobby ve zdravotnictví zase vyhrála

Ministr zdravotnictví sociální demokrat Svatopluk Němeček je úplně stejně proti pacientům jako všichni jeho předchůdci. A dokud se budou na ministerstvu zdravotnictví střídat doktoři, dokud na tento post nepřijde ekonom, rozumný systém nikdy nikdo nezavede.

Text: Luboš Smrčka

06. 03. 2014


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.