Středa 22. září. Svátek má Darina.

Air Bank spustila bezkontaktní výběry už na 50 bankomatech, během podzimu jich bude přes 120

Banky Air Bank 27.09.2016 | 10:48 0 Komentářů

Air Bank se rozhodla výrazně navýšit počet bankomatů, z kterých mohou lidé vybírat bezkontaktně. Necelé tři týdny po spuštění veřejného pilotu vůbec prvních dvou bezkontaktních bankomatů v Česku jich má k dnešku už 50. Bezkontaktní tak je už téměř polovina z celkové sítě 120 bankomatů, kterou banka navíc dál rozšiřuje. Během podzimu budou bezkontaktní všechny bankomaty Air Bank.

„Přestože Češi mohou už několik let platit v obchodech přiložením bezkontaktní karty nebo nálepky ke čtečce, vybrat peníze z bankomatu až do této chvíle bezkontaktně nemohli. První zkušenosti našich klientů přitom ukazují, že je to pro ně celkově rychlejší a jednodušší. Navíc je to bezpečnější, protože kartu nemusí nikam vkládat, jen s ní pípnou u čtečky,“ říká Jaromír Vostrý, produktový manažer Air Bank pro platební karty. 

První dva bezkontaktní bankomaty v Česku začala Air Bank veřejně testovat 7. září 2016 v Praze a Brně. K dnešnímu dni si lidé u Air Bank vyberou peníze bezkontaktně už na 50 bankomatech i v městech jako Ostrava, Hradec Králové, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Tábor, Kroměříž, Teplice, Chrudim nebo Pardubice.

Jedná se zejména o letos nově postavené bankomaty, které už v sobě mají zabudovanou bezkontaktní čtečku. Postupně ale Air Bank bezkontaktními čtečkami vybavuje i všech zbývajících 70 bankomatů. Už během podzimu by tak měla bezkontaktní výběry umožnit na všech svých bankomatech. Svou bankomatovou síť navíc banka dál rozšiřuje a každý nový bankomat už bude bezkontaktní výběry umět automaticky.

Kvůli bezpečnosti je každý výběr s PINem

Kromě výhody pouhého pípnutí kartou nebo nálepkou se bezkontaktní výběry od těch současných nijak neliší: klient zadá PIN, zvolí si celkovou částku nebo konkrétní bankovky a vezme vydané peníze. Kvůli bezpečnosti musí lidé zadávat u bezkontaktních výběrů PIN i u výběrů do 500 korun.

Bezkontaktně mohou z bankomatů vybírat peníze nejen klienti Air Bank, ale i jiných bank. Zatímco karty a nálepky Air Bank bezkontaktní výběry umí všechny, některé platební karty nebo nálepky klientů jiných bank je zatím podporovat nemusí. Záleží hlavně na nastavení karty a jejím stáří. Na všech bankomatech Air Bank ale bude dál možné vybrat peníze i běžným způsobem, tedy vložením karty do bankomatu.

Bezkontaktní výběry nejsou nové jen v Česku, i v evropském měřítku jde poměrně o novinku. Například v sousedních zemích si bezkontaktně peníze z bankomatů zatím vyberou jen Poláci.  „Přesto jsme si během testování bezkontaktně vybrali peníze i z několika zahraničních karet. A dokonce si s naším bankomatem už rozuměly i některé takzvané mobilní peněženky,“ dodává Jaromír Vostrý. Na plné podpoře výběrů s pomocí telefonů se zapnutými NFC platbami Air Bank spolu se svými partnery stále pracuje a plánuje ji přidat později.

Není to poprvé, co Air Bank pomáhá v Česku vylepšovat možnosti výběrů z bankomatů. Při svém startu v listopadu 2011 přišla jako první s možností výběru libovolných bankovek. Dnes už podobnou službu nabízí několik bank. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.