CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

10. 04. 2015

0 komentářů

Subjekty:

STŘEDNÍ EVROPA TĚŽÍ Z UVOLNĚNÉ MĚNOVÉ POLITIKY ECB

 


 

  • Česká ekonomika nabírá síly k robustnějšímu oživení

„Jednotlivé země střední a východní Evropy (CEE)[1] budou i nadále vykazovat relativně rozdílné trendy vývoje. I když bude střední Evropa v roce 2015 nejspíše růst v průměru o 3 procenta, region jihovýchodní Evropy s předpokládaným růstem HDP o 1,9 procenta pokulhává. Je to způsobeno především stagnací v Chorvatsku a Srbsku, která zastiňuje mimořádný tříprocentní růst v Rumunsku. Všechny tři země východoevropského regionu, tedy Bělorusko, Rusko a Ukrajina, pak čelí recesi,” uvádí Peter Brezinschek, hlavní ekonom Raiffeisen Bank International (RBI) v nedávno zveřejněné „Strategii pro střední a východní Evropu“ pro druhé čtvrtletí roku 2015.

Vedle velmi silného růstu lokální domácí poptávky (spotřeby domácností a investic) jsou důvodem stabilních výkonů střední Evropy i úzké ekonomické vazby na Německo. Vysoká konkurenceschopnost středoevropských zemí také vede k robustním běžným účtům platební bilance, což znamená, že státy nejsou závislé na cizím kapitálu. Ve skutečnosti příliv kapitálu tlačil na posilování měn těchto zemí již od začátku roku. Během minulých čtvrtletí otevřela nízká inflace a expanzivní měnová politika ECB prostor pro některé centrální banky v regionu ke snížení úrokových sazeb. Například Polsko dosáhlo nového rekordního minima se sazbami na úrovni 1,5 procenta. Očekává se, že klíčová sazba v Rumunsku klesne na 2 procenta, přičemž v Maďarsku se přiblíží k 1,5 procentu. S tímto by měl cyklus snižování sazeb skončit a následně mohou měny v těchto zemích na krátkou dobu přijít o část svých zisků vůči euru, kterých dosáhly v prvním čtvrtletí.

Česká ekonomika nabírá síly k robustnějšímu oživení

Česká ekonomika těží z vyrovnaného růstu, který táhnou nejvíce investice a následně spotřeba jak domácností, tak vlády. Signály, které přicházejí z Německa, slibují pro českou ekonomiku nový impuls.

„Oživení zahraniční poptávky, růst investic a větší spotřeba vlády i domácností se postará o další, zatím mírné, zrychlení české ekonomiky na letošních 2,4 procenta. Nízká inflace a nízké ceny ropy v kombinaci s klesající nezaměstnaností udrží spotřebu domácností v růstu i navzdory riziku, že růst mezd zůstane i letos nízký,“ říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská a dodává: „Oživení Německa a zbytku Evropy může růst domácí ekonomiky povzbudit výrazněji, než zatím čekáme. Naopak prudký nárůst cen ropy nebo obnovení konfliktu na Ukrajině může tento růst utlumit. Oživující se investice firem v České republice potřebují pro svůj další růst stabilitu a pozitivní výhled.“

REKLAMA



[1]) Region střední a východní Evropy (CEE) zahrnuje střední Evropu (CE), kam patří Česká republika, Polsko, Slovensko, Slovinsko a Maďarsko, dále jihovýchodní Evropu (SEE) s Albánií, Bosnou a Hercegovinou, Bulharskem, Chorvatskem, Rumunskem a Srbskem, a také východní Evropu (EE) s Běloruskem, Ruskem a Ukrajinou.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *