CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

29. 12. 2015

1 komentář

Subjekty:

MĚNOVÁ POLITIKA EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANKY OVLIVŇUJE REGION STŘEDNÍ A VÝCHODNÍ EVROPY

 


 

  • Rusko doufá v růst ceny ropy

  • Česká ekonomika poroste, ale pomaleji než v „eurodotačním“ roce 2015

    „Vysoce expanzivní měnová politika Evropské centrální banky (ECB) ovlivňuje i region střední a východní Evropy[1]. Vedle zemí eurozóny, tedy Slovenska a Slovinska, ovlivňuje politika nulových úrokových sazeb ECB přímo také manévrovací prostor národních centrálních bank v Polsku, České republice, Maďarsku a Rumunsku. I kdyby na těchto trzích ceny během roku mírně rostly, je pravděpodobné, že úrokové sazby zůstanou v roce 2016 na svých historických minimech. V Maďarsku můžeme očekávat snížení úrokových sazeb a Česká republika bude do konce roku 2016 nadále  intervencemi bránit koruně v posílení přes hladinu EUR/CZK 27,0. V Polsku se zatím nerozhodli, zda vykročí směrem k maďarské měnové politice,“ říká hlavní ekonom Raiffeisen Bank International AG (RBI) Peter Brezinschek v nedávno zveřejněné „Strategii pro střední a východní Evropu“ pro první čtvrtletí roku 2016.

    Obecně řečeno, výhled pro region střední a východní Evropy zůstává rozmanitý. Zatímco země střední a jihovýchodní Evropy nadále těží ze silné domácí poptávky, region východní Evropy v nadcházejících letech čeká pokles, nízký růst či stagnace. Mezi nejvíce rostoucí ekonomiky v roce 2016 bude patřit Rumunsko (4,0 %), Polsko (3,6 %) a Slovensko (3,5 %). Vývoj HDP ve východní Evropě bude mnohem skromnější. Rusko a Ukrajina se vymaní z recese, ale vlivem vysoké inflace se jejich ekonomiky pouze stabilizují na nízkých hodnotách. Zatímco nízké ceny ropy představují pro většinu zemí střední a východní Evropy růstový stimul, ruská ekonomika je naopak závislá na jejích vyšších cenách. Z toho důvodu je pravděpodobné, že rubl zůstane i v průběhu první poloviny roku slabý, nicméně v případě pouze mírného poklesu úrokových sazeb a růstu cen ropy by mohl posilovat.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská k této zprávě dodává:  

REKLAMA

„Česká ekonomika se s růstem přes 4 % v roce 2015 zařadila mezi evropské tygry. To bylo ovšem téměř z poloviny způsobeno urychleným čerpáním fondů Evropské unie. V roce 2016 toto čerpání zpomalí a s ním citelně přibrzdí i česká ekonomika. Námi odhadované tempo růstu HDP, tedy 2,4 % pro rok 2016, vedle výkonu z roku 2015 bledne. Nicméně růst by měl zůstat vyvážený s pokračujícím růstem spotřeby domácností a zrychlujícími soukromými investicemi. Hospodářská politika bude růst nadále podporovat. Do ekonomiky by se měla vracet inflace. Nicméně aktuální nízká míra inflace zvyšuje šance, že ČNB bude bránit koruně v  posílení až do konce roku 2016.“


[1] Region střední a východní Evropy (CEE) zahrnuje střední Evropu (CE), kam patří Česká republika, Polsko, Slovensko, Slovinsko a Maďarsko, dále jihovýchodní Evropu (SEE) s Albánií, Bosnou a Hercegovinou, Bulharskem, Chorvatskem, Rumunskem a Srbskem, a také východní Evropu (EE) s Běloruskem, Ruskem a Ukrajinou.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Vývoj na finančních trzích – březen 2024

Akciové indexy a zlato na nových maximech. ČNB snižuje úrokové sazby. Kurz koruny stabilní. Vývoj na kapitálových trzích v březnu udělal radost většině investorů. Dařilo se akciím, solidní výnosy zaznamenaly dluhopisové fondy, výrazně stouply ceny komodit a oživení je patrné i na českém realitním trhu.

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

03. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Nely

    23 dubna, 2016

    ,,…a Česká republika bude do konce roku 2016 nadále intervencemi bránit koruně v posílení přes hladinu EUR/CZK 27,0.“
    …nebylo náhodou myšleno oslabení?

    Odpovědět