Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Ztrátové ČSA hledají poradce na prodej duty free

Investice 24.08.2009 | 14:03 0 Komentářů

Jednou z možností záchrany je také kapitalizace dluhu vůči Osinku

Praha – Letošní propad tržeb chtějí ČSA kompenzovat několika způsoby. „Bavíme se o snížení kapacity, při které bude možno zachovat základní model podnikání ČSA jako síťového dopravce. Z naší flotily ubude pět letadel,“ řekl Euro.cz prezident společnosti Radomír Lašák s tím, že firma zároveň počítá s úsporným programem zhruba ve výši jedné miliardy korun.
Poté, co byl za dobrou cenu prodán catering a cargo terminál, není vyloučeno, že se firma ještě letos zbaví i divize duty free, což představuje prodej na palubách letadel a čtyři obchody na letištích v Ruzyni a v Karlových Varech. Z jejich prodeje by ČSA letos mohly získat minimálně 400 milionů korun.
Podle informací týdeníku EURO aerolinie po odstoupení Air France-KLM ze soutěže ČSA okamžitě začaly vybírat poradce na prodej duty free. Není vyloučeno, že mandát získá Deloitte, prý jako bolestné za nepovedenou privatizaci, při níž radila státu. #infobox
Uvažovat by se dalo i o prodeji pozemního odbavení (ČSA Ground Handling), což by do pokladny firmy přineslo zhruba půl miliardy korun. To se však letos určitě nestihne, nicméně prodej by se mohl uskutečnit v první polovině roku 2010. V nejhorší variantě by se příští rok dalo přistoupit i ke kapitalizaci úvěru státní firmy Osinek, která letos v květnu poskytla ČSA půjčku 2,5 miliardy korun. Tato operace by pak českého národního dopravce na delší dobu finančně stabilizovala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.