CZK/€ 23.825 +0,02%

CZK/$ 21.929 +0,29%

CZK/£ 27.111 +0,08%

CZK/CHF 23.784 -0,12%

11. 03. 2014

0 komentářů

Změny ve vymáhání povinného ručení nejspíš neprojdou

 


 

Změny ve vymáhání povinného ručení nejspíš neprojdou

Praha – Patrně se záporným stanoviskem vlády budou zákonodárci projednávat předlohu skupiny poslanců KSČM o úpravě vymáhání příspěvků za dlužné povinné ručení za vozidla.

Česká kancelář pojistitelů by mohla podle návrhu požadovat po dlužnících platby do garančního fondu nejvýše za tři roky. Pokud by lidé na výzvu k úhradě dluhu zaslali do měsíce čestné prohlášení o tom, že zákon neporušili, kancelář by musela vymáhat pohledávku soudně.

Navrhovaná změna je nesystémová, vnitřně rozporná, v řadě ohledů nedopracovaná a nedostatečně odůvodněná, uvádí předběžné stanovisko k novele zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla pro středeční zasedání kabinetu.

Vláda například uvede, že tříletá lhůta je vymezena nesrozumitelně. Poukáže na to, že pokud by čestné prohlášení mělo být důkazem neexistence povinnosti uhradit příspěvek, stal by se nevymahatelným, a to i soudně.

REKLAMA

Kabinet na druhou stranu podle předběžného stanoviska uzná, že postih za porušení povinnosti provozovat vůz jen se sjednaným povinným ručením soukromoprávní sankcí je problematický.

„Současné znění zákona i současná praxe kanceláře ve vymáhání příspěvku, kdy jsou obesílány neoprávněně statisíce motoristů, je nadále společensky neúnosná,“ zdůvodňují autoři předlohu v důvodové zprávě.

Nepřesných pohledávek je až pětina

Z garančního fondu jsou poškozeným hrazeny škody způsobené vozidly bez povinného ručení. Za každý den bez tohoto pojištění zaplatí ze zákona majitel či provozovatel vozidla sankční příspěvek 20 až 300 korun podle druhu vozu. Kancelář loni v dubnu uvedla, že neoprávněných výzev byla asi pětina. Mohou za ně prý nepřesné údaje, nejčastěji na straně registru vozidel.

Předkladatelé ale vedle chyb v registrech píšou také o „spekulativních postupech“ kanceláře. Dlužné částky jsou podle autorů „vymáhány prostřednictvím soukromých inkasních agentur a soukromých advokátních kanceláří s cílem dosáhnout nejvyššího zisku“.

REKLAMA

Omezení doby, za kterou by bylo možné dlužný příspěvek do fondu vymáhat, povede podle předkladatelů k tomu, že kancelář si bude muset pohledávky aktivně hlídat. Právo na úhradu by jí navíc podle novely zaniklo, pokud by výzvu k zaplacení neodeslala do dvou měsíců ode dne, kdy se o pohledávce dozvěděla.

Kancelář by si musela opatřit všechny informace nasvědčující porušení zákona ze strany vlastníka nebo provozovatele automobilu. „Omezí se tak absurdní situace, kdy byly k úhradě například vyzývány osoby, jež nikdy motorové vozidlo nevlastnily,“ píše se ve zdůvodnění.

Vedle možnosti podat proti výzvě k úhradě příspěvku do fondu odpor by měli lidé podle novely nárok na proplacení nákladů, které měli s prokazováním bezdlužnosti, když se výzva kanceláře ukáže neoprávněná. Kanceláři by tyto náklady zaplatily subjekty, které jí poskytly mylné údaje.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *