Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Změna pro řidiče. Co policie od pondělí trestá přísněji

Investice 29.07.2011 | 13:40 0 Komentářů

Od pondělí zmizí tabule upozorňující na měření rychlosti v daném úseku

Na první pohled to vypadalo málem idylicky, když Parlament schválil novelu silničního zákona.
Hlavní zprávou totiž bylo, že se snižuje počet bodovaných přestupků a například v Česku tolik oblíbené telefonování během jízdy se bude trestat menším přídělem bodů. Za překročení maximální povolené rychlosti, což je nejčastější registrovaný bodovaný přestupek, se body nezvyšují.
Ještě větší diskuse vzbudilo nebodování řidiče, který byl přistižen za volantem s alkoholem v krvi do 0,3 promile. Jenže pozor, nyní i za pouhé 0,31 promile dostanete sedm bodů místo dřívějších šesti. Navíc samozřejmě zůstává pokuta minimálně 2500 Kč a zákaz řízení na nejméně půl roku. Pokud vám naměří od 0,25 promile (případy do 0,24 policie obvykle neřeší) do 0,30 promile, pak sice body nedostanete, ale výše zmiňovaná pokuta a zákaz řízení vás také nemine.
A ani těch 0,24 není vždy jistých. „Absolutní nula ve skutečnosti platí dále. Pokud například policisté získají svědka, že jste si před jízdou dal pivo či jiný alkoholický nápoj, přijdete o řidičský průkaz také,“ vysvětlil pro Aktuálně.cz již dříve ředitel dopravní služby Policie ČR Leoš Tržil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.