Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Zlato v roce 2012 nikoho chladným nenechalo, horečka ale nepropukla

Investice 14.12.2012 | 10:56 0 Komentářů

Cena zlata v roce 2012 sice nepřekročila očekávanou symbolickou hranici dvou tisíc dolarů za trojskou unci, nadále však pokračoval zvýšený zájem o investiční zlato. Přehled nejdůležitějších událostí na trhu s investičním zlatem, sestavila společnost AuPortal, jeden z předních obchodníků s investičními kovy v ČR a na Slovensku. (Komentář Au Portál)

1. Cena investičního zlata překročila hranici 1 500 dolarů za trojskou unci již v polovině roku 2011 a po celý rok 2012 se nad ní udržela. K dnešnímu dni se cena trojské unce zlata pohybuje okolo 1 700 dolarů. Na psychologickou hranici 2000 dolarů za unci zlata v roce 2012 nedosáhla.

2. Banky a prodejci rozšiřovali své služby. Prodejci investičních kovů se v roce 2012 snažili vyhovět rostoucí poptávce po investicích do zlata ze strany široké veřejnosti.

„Češi se investovat do drahých kovů teprve učí. Zatímco v některých západních zemích tvoří cenné kovy kolem deseti procent finančního portfolia, u nás to jsou zhruba čtyři procenta a to je málo. Proto se snažíme takové investice maximálně zpřístupnit také malým střadatelům, což v našem případě znamenalo například otevření dalšího kamenného obchodu v centru Prahy,“ vysvětluje Bronislav Beneš, business manager společnosti AuPortal.

3. Zlato dál v hledáčku velkých investorů. Finanční guru George Soros podle reportu americké komise cenných papírů prodával akcie a začal skupovat fyzické zlato. Podle aktuální analýzy Lidových novin, čeští investoři v roce 2012 nakoupili až čtyři tuny investičního zlata.

4. Diskutuje se o návratu zlatého standardu. Diskuze o zlatém standardu se v roce 2012 objevovaly nejen v USA. Spojené státy opustily zlatý standard v roce 1933 a zejména v táboře Republikánů sílí hlasy po jeho návratu. Spekulovalo se také o tom, že Čína vlastní mnohem více fyzického zlata než oficiálně uvádí, což jí má pomoci právě k zavedení zlatého krytí pro její měnu.  

5. Německo kontroluje část zlatých reserv. Po dlouhé anabázi, kdy se množily spekulace o skutečném množství německých zlatých rezerv, svolila Bundesbanka převést několik desítek tun zlata, které jsou uloženy v americkém FEDu do Německa ke kontrole jeho ryzosti.

6. Centrální banky skupovaly zlato. Zlaté rezervy navyšovaly země Latinské Ameriky, Mexiko, USA, evropské země, Čína a další.

7. Zlato v epicentru zájmu Číny. Spekuluje se nejen o zavedení nové čínské měny kryté zlatem, jako ochrany proti kolapsu dolaru, ale výrazně roste i zájem čínských investorů o investiční zlato, který je přibližně 35 krát větší než v USA.

Pokud by k něčemu takovému skutečně došlo, je jisté že to výrazně ovlivní globální ekonomiku. Čína by tak pravděpodobně vytvořila nový rezervní měnový systém, jako protiváhu dolaru“, doplňuje Bronislav Beneš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.