CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

06. 03. 2020

0 komentářů

Zlato: koupit, držet nebo prodat?

 

Světová ekonomika je kvůli koronaviru rozkolísaná nejvíce od poslední velké krize z let 2008-2015. Akciové trhy zaznamenaly v posledním únorovém týdnu obrovské škody. Cena zlata vyrostla na rekordních 1 688 USD za unci, avšak v samotném závěru února prošla výraznou korekcí. V prvním březnovém týdnu se však žlutý kov vydal opět směrem k hranici 1 700 USD. Aktuální situace je nepřehledná, nevíme, kdy se vrátí do původních kolejí. Jak se zachovat, aby naše úspory či investice neutrpěly škodu?

Loading



 

Držet zlato nebo ho prodat?

Pokud máte zainvestováno do zlata, záleží na tom, s čím jste ho nakupovali. Chcete ho mít jako dlouhodobou pojistku? Pak ho neprodávejte. Čínská ekonomika zpomaluje, Německo se potácí na pokraji recese, centrální banky snižují úrokové sazby. Dost možná je to předzvěst krize, ve které má zlato potenciál na víc.

Kupovali jste ho, abyste krátkodobě vydělali? Situace je teď nepřehledná. Potřebujete především informace a šťastnou ruku. Před námi je v roce 2020 ještě hodně událostí, které mohou cenu zlata posunou nahoru. Počínaje epidemií koronaviru, která se začíná šířit po Evropě, přes čínskou bublinu, až po recesi v eurozóně. Cenu mohou dlouhodobě ovlivnit i volby v USA a také již zmíněné další snižování úrokových sazeb centrálními bankami. Poslední ze zmiňovaných faktů může minimálně podržet cenu zlata v aktuálních hranicích i přes zotavení světové ekonomiky a přes ústup epidemie koronaviru.

Přemýšlím o nákupu zlata

REKLAMA

Nakoupit zlato se vyplatí po korekci či v období, kdy cena dlouhodobě stagnuje. V roce 2018 byla dobrá nákupní příležitost mezi srpnem a říjnem, kdy cena spadla pod 1 200 USD za unci. V roce 2019 pak na podzim, kdy díky optimističtějším číslům ze světové ekonomiky zlato krátkodobě kleslo na 1 450 USD za unci. Korekce z minulého týdne může být rovněž dobrou nákupní příležitostí. Záleží však na dalším vývoji.

Velká část investorů ukládá své finance do zlata na delší dobu. Nakupují pravidelně. Jednou lépe, podruhé hůře, celkově však za průměr. Jak to funguje? Tak například v listopadu roku 2011 dosáhlo zlato 1 800 USD za unci, ale průměrná cena od ledna do prosince činila 1 571 USD. V loňském roce vyrostla cena kovu až na 1 546 USD. Kdo nakupoval průběžně, každý měsíc, měl unci průměrně 1 392 USD. Pokud zvolíte toto pojetí investování, nemusíte se nechat výkyvy ceny zneklidňovat.

Autor: Jakub Petruška, analytik ze společnosti Zlaťáky

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Generační rozdíly v investování. Více než 30 % mladých lidí si aktivně spoří na důchod už teď

Každá generace je definována vlastní perspektivou, která vznikla v důsledku generačního historického kontextu a společenských vlivů. Pokud jde o peníze a investice, každá z nich má své zakořeněné investiční postoje, které reflektují ekonomické podmínky, technologický pokrok a celkovou kulturní vyspělost dané doby. Podívejte se blíže na investiční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *