Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Zlatá horečka startuje v Austrálii

Austrálii zachvátila „zlatá horečka“. Tentokrát se nejedná o zlatokopecké, ale o investiční šílenství. Největší obchodník zlatých mincí a prutů musel zahájit přídělový prodej.

Zlato je považováno za bezpečnou investici zejména v dobách krize. To si zřejmě až příliš vzali k srdci australští investoři, které zaplavila doslova zlatá horečka. "Poptávka nabrala tak nebývalých rozměrů že největší obchodník zlatých mincí a prutů mincovna Perth Mint musela zahájit přídělový prodej. Prodeje zlata Perth Mint jí v posledním čtvrtletí meziročně vyskočily o 194procent , prodeje stříbrných prutů a cihel o 140%," uvádí zpráva IQ Trade.

Aktuálně se trojská unce zlata prodává za 824 USD.

Je ale zlato skutečně vhodné k investici? "Z důvodu vysoké nezaměstnanosti, rostoucí inflace a celosvětového hospodářského útlumu se tehdejší cena zlata během několika měsíců vyšplhala z původních 200 USD až na rekordních 850 USD za trojskou unci. Zlato se tak v nejistých dobách ukázalo jako nejlepší uchovatel hodnoty," uvádí ve svém článku Roman Kubašta a pokračuje: "Takto nejvýše dosažená cena zlata, byla naposled naměřena 21. ledna 1980 a od té doby její hodnota začala pozvolna klesat. Ke konci 80. let je zlato zpátky u 500 USD za trojskou unci a ke konci 90. let se cena zlata propadne až na 250 USD za trojskou unci."

Cena zlata dosáhla svého historického rekordu 17. března 2008, kdy se podívalo nad hranicí 1033. 

Zdroj:
IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.