Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Zkratka Bio láká české zákazníky, nebojí se připlatit

Investice 28.03.2009 | 15:40 0 Komentářů

Spotřeba biopotravin loni vzrostla, ale méně než předloni. Bionadšení překazila hospodářská krize

Brno – Čeští zákazníci začínají upřednostňovat zdravý životní styl. Svědčí o tom fakt, že čím dál častěji nakupují biopotraviny. Meziročně jejich spotřeba vzrostla o 40 procent a čeští spotřebitelé za ně utratili 1,8 miliardy korun. Ve srovnání se západní Evropou však mají ještě co dohánět.
„Růst trhu s biopotravinami, který v Česku trvá již několik let, ale ve srovnání s rokem 2007, kdy dosáhl 70 procent, výrazně zpomalil. Hlavním viníkem je světová hospodářská krize, díky níž se změnila spotřebitelská nálada,“ uvedl pro ČTK pracovník agentury Green marketing Tom Václavík.
Zatímco dánský spotřebitel utratí za biopotraviny 110 eur ročně, český zákazník za ně zaplatí 176 korun. „Pro letošní rok očekávám růst trhu mezi 30 a 40 procenty,“ řekl Václavík.
Ještě větší oblibě biopotravin brání i jejich vysoká cena. Podle průzkumu agentury Pro-Bio liga činil v říjnu loňského roku cenový rozdíl mezi cenou srovnatelných bio a tradičně vyráběných potravin přibližně 110 procent. Důvodem vyšší ceny je i fakt, že většina biopotravin se dováží ze zahraničí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.