Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Zjednodušme výpočet úroků z prodlení, navrhuje vláda

Investice 28.07.2009 | 07:08 0 Komentářů

Na změně mohou za určitých okolností vydělat dlouhodobí dlužníci

Praha – Změna současného systému výpočtu úroku z prodlení je cílem nového nařízení vlády, jehož návrh je nyní v připomínkovém řízení. Podle materiálu, který má online deník Aktuálně.cz k dispozici, se dosavadní systém výpočtu výrazně zjednoduší. V době nízkých úrokových sazeb centrální banky však zároveň může dlouhodobě zlepšit postavení dlužníků, zatímco věřitelé na tom mohou být hůře než dosud.
Novinka se týká takzvaného zákonného úroku z prodlení, stanoveného paragrafem § 517 občanského zákoníku. (Podrobnější vysvětlení, v jakých případech se tento úrok používá, najdete v rámečku vpravo.) Naopak se nijak nedotkne obchodních vztahů mezi podnikateli, u nichž má i nadále přednost smluvní určení úroku z prodlení.#infobox
Dosud: Každý půlrok jiný úrok
Zjednodušeně řečeno, vláda navrhuje, aby se výše úroku z prodlení neměnila každého půl roku jako dosud, ale aby zůstala jednotná a neměnná po celou dobu trvání dluhu.
Výše úroku z prodlení podle občanského zákoníku se nyní odvíjí od repo sazby stanovené Českou národní bankou. Úrok z prodlení pak získáme jejím zvýšením o sedm procentních bodů. Činí-li tedy repo sazba v době vzniku prodlení například 3,5 procenta, po připočtení sedmi bodů z ní dostaneme roční úrok z prodlení ve výši 10,5 procenta z dlužné částky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.