Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Zjednodušení odvodu daní nabírá jasné obrysy

Již v roce 2013 by mělo být zřízeno jednotné inkasní místo. Tím by se měl zjednodušit odvod daní. Na jednom místě budou odváděny jak daně, tak sociální a zdravotní pojištění.

„Jednotné inkasní místo je výrazná změna systému, o níž budeme intenzivně vyjednávat,“ říká premiér Petr Nečas. Důvodem je velká moc, kterou by získalo ministerstvo financí v případě, že jednotné inkasní místo bude pod jeho kontrolou. V současnosti ministerstvo financí kontroluje pouze výběr daní, výběr sociálního pojštění je v kompetenci ministerstva práce a sociálních věcí a zdravotní pojištění inkasují přímo zdravotní pojišťovny.

Jednou z variant je, že dojde k převodu jednotného inkasního místa přímo pod Úřad vlády. S ním by ale měla přejít i finanční rozvědka (Finanční a analytický útvar). Ten čelí kritice, že je používán ke kontrolám lidí z ODS a VV. „Čekal bych pochvalu, nikoliv kritiku za to, že pro daňové poplatníky zachraňujeme desítky milionů korun,“ odmítá kritické hlasy Miroslav Kalousek.

Jak bude jednotné inkasní místo vypadat, je tedy ještě otázkou diskusí. Pravděpodobný je ale termín jeho vzniku – rok 2013.

Zdroj: Lidové noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.