Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Zemětřesení na Novém Zélandu a nepokoje v Libyii posílají riziko dolů

Evropský kalendář pro dnešek víceméně zeje prázdnotou a nachystány jsou pouze údaje o stavu britských veřejných financí, již zveřejněná švýcarská obchodní bilance a údaje o spotřebitelské důvěře v Německu, takže nepokoje v Libyi pravděpodobně zůstanou i dnes ve středu pozornosti, přičemž NZD se bude vyrovnávat s důsledky nedávného novozélandského zemětřesení. (Mads Koefoed, Saxo Bank)

Čisté výpůjčky veřejného sektoru ve Velké Británii by za měsíc leden měly zůstat beze změny; přebytek švýcarské obchodní bilance se zvyšuje

Dnes budou zveřejněny první údaje o výpůjčkách britského veřejného sektoru spadající do britského „roku úsporných opatření“ a konsensus očekává, že dojde k mírnému poklesu o 0,3 mld. GBP. Tyto údaje, které podléhají výrazným sezónním vlivům a v lednu vždy vykazují ostrý pokles, se v roce 2010 i přes zlepšující stav ekonomiky pohybovaly na vysokých úrovních. V roce 2010 dosáhly čisté výpůjčky ve veřejném sektoru částky 11,7 mld. GBP, což je o něco méně než 11,8 mld. GBP vykázaných o rok předtím. Tato čísla ukazují, že veřejný sektor ani nenapadlo, aby sám od sebe začal šetřit už dřív..

Švýcarsko zveřejňuje zprávu o obchodní bilanci, v níž se uvádí, že obchodní přebytek vzrostl v lednu z 1,26 mld. CHF v předchozím měsíci na 1,96 mld. CHF, i když na pohybu EURCHF se to příliš neprojevilo. Tento přebytek je nejvyšší od loňského července a jeho příčinou byl prudký růst exportu – meziměsíčně o 4,3 %, zatímco import se zvýšil o pouhé 0,3 %.

Důvěra spotřebitelů v Německu se zvyšuje

Průzkum důvěry spotřebitelů společnosti GfK ukazuje zlepšení z 5,8 na 6, což je nejvyšší hodnota od října 2007, kdy byla důvěra ještě o něco vyšší – 6,4. Je to další známka zlepšující se situace v Německu, neměli bychom ale tento ukazatel příliš přeceňovat. Rozhodně neodráží skutečné výdaje měřené maloobchodními tržbami (i když ostatní země jako USA vykazují v rámci tohoto oživení stejnou tendenci; dnes odpoledne budou zveřejněny výsledky průzkumu důvěry spotřebitelů v USA, který provádí společnost Conference Board).

Věnujte pozornost našim dnešním informacím o amerických makrodatech

Podíváme se na několik zajímavých zpráv z druhé strany Atlantiku, včetně důvěry spotřebitelů v USA a maloobchodních tržeb v Kanadě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.