Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Žebříček svobodné ekonomiky: Česko si polepšilo díky cenám

Investice 27.01.2015 | 14:12 0 Komentářů

Česká ekonomika si polepšila o dvě příčky na 24. místo ve světě. Brzdí ji hlavně vysoké vládní výdaje, tvrdí europoslanec Mach.

Žebříček svobodné ekonomiky: Česko si polepšilo díky cenám

Praha – Česká republika má letos 24. nejsvobodnější ekonomiku ve světě. Takzvaný index ekonomické svobody v tuzemsku činí 72,5 bodu ze sta. Přímo v Evropě je Česko na třináctém místě ze 43. Ukazuje to žebříček, který publikuje think-tank Heritage Foundation spolu s listem The Wall Street Journal.

Meziročně se Česko posunulo o dvě místa nahoru. Podle europoslance Petra Macha, který index v tuzemsku představil, může za zlepšení hlavně měnová svoboda, konkrétně nízká míra inflace. „Pomohlo nám, že se v posledním roce držel růst cen blízko nule,“ vysvětlil online deníku Aktuálně.cz.

Navíc stát příliš nevyužívá „stropy“ na jednotlivé druhy zboží. „Nechává tedy rozhodování o ceně na trhu, tedy nakupujících a prodávajících,“ dodává analytik Home Credit Michal Kozub. Právě rovnovážná cena je podle něj přitom základem mikroekonomické svobody.

Jak se daří Česku v jednotlivých oblastech:

Oblast Hodnota indexu Pořadí ve světě
Celková ekonomická svoboda 72,5 bodu 24. místo
Vlastnická práva 75 bodů 25. místo
Svoboda nekorupčního prostředí 48 bodů 57. místo
Fiskální svoboda 81,5 bodu 68. místo
Vládní výdaje 40,6 bodu 151. místo
Svoboda podnikání 68,2 bodu 75. místo
Svoboda práce 82,9 bodu 17. místo
Peněžní svoboda 81,2 bodu 41. místo
Svoboda obchodu 88 bodů 11. místo
Svoboda investování 80 bodů 23. místo
Finanční svoboda 80 bodů 3. místo

Vysokou míru ekonomické svobody má Česko hlavně ve finanční oblasti, kde je třetí nejlepší ve světě. „Nemáme žádné významné regulace na finančním trhu. Mohou u nás volně operovat zahraniční banky, zatímco jinde, například ve Slovinsku, často existují různá omezení,“ tvrdí Mach. Angažovanost vlády v této oblasti je navíc podle něj minimální.

Svobodu práce má Česko sedmnáctou nejvyšší. „Pokud srovnáme realitu například s Francií, jde o pochopitelný výsledek,“ říká Kozub. „Francie je totiž extrémním způsobem byrokratická, co se trhu práce týče. Ať je to nabírání nebo hlavně propouštění zaměstnanců. Nebo nesystémové zvýhodňování určitých skupin uchazečů o práci,“ vysvětluje.

„Regulace, které se týkají pracovní síly a ukončování pracovního poměru, nejsou obtěžující,“ souhlasí Mach s tím, že nemzdové náklady na zaměstnání pracovníka však mohou být tíživé.

Škodí vládní výdaje i příliš byrokracie

Hlavní překážkou ekonomické svobody je naopak podle něj vše, na co má vliv vláda – například rozpočtová disciplína, vládní výdaje, podnikatelské prostředí nebo prostředí pro zaměstnance. „Obrovské vládní výdaje nám škodí. Čím jsou vyšší, tím nižší pak mohou mít lidé soukromé výdaje a tím méně si mohou o vlastních penězích rozhodovat,“ vysvětluje europoslanec.

V oblasti svobody podnikání se Česko umístilo na 75. místě. Na založení podniku je totiž sice třeba jen minimum kapitálu, ale zato devět byrokratických procedur. „Získání potřebných povolení zabere více než sto dní,“ dodává Mach. Podle Jiřího Cihláře z Next Finance je problém také v časté změně daňových zákonů. „Pokud už je vlády nemění, tak jejich změnou alespoň straší. To je faktor, který odrazuje zahraniční investory,“ říká.

Kdo je nejsvobodnější

Nejvyšší míru ekonomické svobody ve světě mají Hongkong, Singapur a Nový Zéland. Z Evropy jsou na tom nejlépe Švýcarsko a Estonsko. Pokud jde o další země střední Evropy, tak Polsko skončilo 42. s indexem 68,6 bodu, Slovensko 50. s indexem 67,2 bodu a Maďarsko 54. s hodnotou indexu 66,8 bodu.

Nejhůře ze 178 hodnocených zemí světa dopadly Severní Korea, Kuba a Venezuela, z Evropy jsou na chvostu žebříčku Ukrajina, Bělorusko a Rusko.

Země s největší ekonomickou svobodou ve světě:

Země Hodnota indexu
1. Hongkong 89,6 bodu
2. Singapur 89,4 bodu
3. Nový Zéland 82,1 bodu
4. Austrálie 81,4 bodu
5. Švýcarsko 80,5 bodu
6. Kanada 79,1 bodu
7. Chile 78,5 bodu
8. Estonsko  76,8 bodu
9. Irsko 76,6 bodu
10. Mauricius 76,4 bodu

Země s nejnižší ekonomickou svobodou ve světě:

Země Hodnota indexu
1. Severní Korea 1,3 bodu
2. Kuba 29,6 bodu
3. Venezuela 34,3 bodu
4. Zimbabwe 37,6 bodu
5. Eritrea 38,9 bodu
6. Rovníková Guinea 40,4 bodu
7. Turkmenistán 41,4 bodu
8. Írán 41,8 bodu
9. Republika Kongo 42,7 bodu
10. Argentina 44,1 bodu

Země s nejsvobodnější ekonomikou v Evropě:

Země Hodnota indexu
1. Švýcarsko 80,5 bodu
2. Estonsko 76,8 bodu
3. Irsko 76,6 bodu
4. Dánsko 76,3 bodu
5. Velká Británie 75,8 bodu

Nejméně ekonomicky svobodné země v Evropě:

Země Hodnota indexu
1. Ukrajina 46,9 bodu
2. Bělorusko 49,8 bodu
3. Rusko 52,1 bodu
4. Řecko 54 bodů
5. Moldávie 57,5 bodu

Ekonomická svoboda je podle Macha důležitá hlavně proto, že tak lidé mají více prostoru pro rozhodování ve svém každodenním životě. Svobodná ekonomika přitom neprospívá pouze bohatým.

„Naopak, ti se mají dobře zejména v systému, který omezuje jejich konkurenci, a je tak méně svobodný,“ říká. Chudí se na druhou stranu podle něj mají dobře jen v ekonomicky svobodném hospodářství, protože v regulovaných zemích jsou to právě oni, na koho různá omezení nejvíce dopadají.

Celková ekonomická svoboda by ale podle Kozuba neměla být synonymem pro úplnou absenci státních zásahů. „Přestože jsem zastánce malé regulace ze strany státu, nulová regulace nemusí být vždy smysluplná,“ uvádí. Regulace je podle něj na místě třeba tehdy, pokud na trhu selže samoregulace. O tom se mluvilo v době hypoteční a úvěrové krize například v souvislosti s finančními trhy v USA.

„Když už regulovat, tak tím způsobem, aby nedocházelo k častým změnám. Vše by mělo směřovat k tomu, aby si všichni účastníci trhu zvykli na pravidla hry,“ zdůrazňuje ale Cihlář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.