CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

09. 12. 2014

0 komentářů

Zdražování zpomalilo, oproti říjnu ceny dokonce klesly

 


 

Zdražování zpomalilo, oproti říjnu ceny dokonce klesly

Praha – Spotřebitelské ceny v listopadu meziročně rostly o 0,6 procenta. Inflace je tedy nižší než v říjnu, kdy činila 0,7 procenta. V porovnání s letošním říjnem dokonce ceny klesaly – o 0,2 procenta. Ukazují to čerstvá data Českého statistického úřadu.

Meziroční zdražování zpomalilo u potravin a nealkoholických nápojů. Například u jogurtů na 5,5 procenta (z 11,5 procenta v říjnu), u ovoce na 2,2 procenta (z 9,1 procenta) a u rýže na 1,6 procenta (z 3,7 procenta).

Přesto měly potraviny a nealkoholické nápoje na celkovou listopadovou inflaci největší vliv, podílely se na ní polovinou. Kromě toho přispěly k listopadovému výsledku vyšší ceny pojištění a finančních služeb.

Nadále naopak klesaly ceny elektřiny, a to o 10,2 procenta. Meziroční pokles cen pokračoval též v oddíle pošty a telekomunikace. Důvodem bylo snížení cen telefonických a telefaxových služeb o 1,9 procenta a zlevnění mobilních telefonů o 19,9 procenta.

REKLAMA

Oproti říjnu zlevnil benzin i alkohol

Ve srovnání s říjnem klesaly ceny hlavně díky zlevnění pohonných hmot o dvě procenta, které bylo největší od října 2013. Zároveň se snížily ceny piva (o 3,1 procenta), lihovin a vína (v obou případech o 1,3 procenta), ovoce (o 5,9 procenta), mléka (o 3,3 procenta), cukru (o 3,2 procenta) a vepřového masa (o 1,5 procenta).

Dražší byly naopak hlavně položky z oddílu „vybavení a zařízení domácností“ – čisticí a úklidové prostředky stály o 2,5 procenta více. Oděvy a obuv meziměsíčně zdražily o 0,7 procenta, nealkoholické nápoje o 2,2 procenta, vejce o 6,3 procenta, běžné pečivo o 2,8 procenta. Ceny zeleniny se zvýšily o 1,1 procenta, z toho ceny brambor o 4,9 procenta.

Výrazné zdražování nehrozí

Zpomalení inflace analytiky příliš nepřekvapilo. „Nízká úroveň tuzemské inflace bude příznačná pro zbytek letošního roku a minimálně po několik úvodních měsíců roku 2015,“ očekává hlavní ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda.

„Překročení jednoprocentní hranice pro meziroční inflaci, které jsme dříve očekávali na začátku příštího roku, se zřejmě uskuteční až v jeho polovině,“ souhlasí Patrik Rožumberský z UniCredit Bank.

REKLAMA

Domácnosti podle Kovandy mohou i v nadcházejících měsících počítat s levnějším benzinem, ale i s nižší cenou elektřiny a jen nepatrným zdražením plynu. „Příznivý vývoj cen energií se rovněž projeví ve vyšší možnosti domácností utrácet,“ doufá ekonom.

„Vzhledem k nadprůměrné úrodě a sankcím na vývoz potravin do Ruské federace lze očekávat jen mírný růst cen u potravin,“ doplňuje analytik skupiny Akcenta Miroslav Novák, podle kterého má na nízký růst cen vliv i deflace v okolních zemích, například v Polsku či na Slovensku.

„Pokud by ale dál bylo zdražování podobně rozpačité, tak hrozí, že Česká národní banka opustí svůj intervenční režim, v rámci kterého už více než rok drží korunu nad 27 korunami za euro, až ve druhé polovině roku 2016,“ varuje ekonom Raiffeisenbank Michal Brožka.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *