CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

13. 08. 2020

1 komentář

Zdražování běží na plné obrátky. Češi si připlatí za pivo

 

„Milovníci neřestí si sáhnou hlouběji do kapsy. Po zdražování tabákových výrobků a tvrdého alkoholu přijde výrazné zdražení piva. Pivovary jsou nuceny reagovat na vysokou inflaci v české ekonomice a nepříznivé dopady pandemie koronaviru,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

Meziroční míra inflace v červenci letošního roku vzrostla o 3,4 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu více než v červnu. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,7 procenta a ceny služeb o 3,0 procenta. Inflace se pohybuje mimo své toleranční pásmo a vzdálila se od inflačního cíle ve výši 2,0 procenta.

Zvyšování cenové hladiny v červenci nepotěšilo milovníky neřestí. Ceny tabákových výrobků meziročně vzrostly o 13,8 procenta a ceny lihovin o 10,6 procenta. Navíc v následujících měsících lze očekávat výrazné zdražování piva a pravděpodobně ani víno nezůstane pozadu.

Nadále jsme byli svědky výrazného zdražování ovoce, u kterého byl zaznamenán meziroční růst cen o 22,8 procenta. Výrazně zdražovaly i další základní potraviny jako mouka, cukr či vepřové maso. Naopak ceny brambor klesly o 13,3 procenta.

Důsledky pandemie koronaviru nic nezměnily na zvyšování cen nájemného, kde byl v červenci zaznamenán meziroční růst o 2,8 procenta. Dražší byla i elektřina o 7,6 procenta. Vliv na zvýšení cenové hladiny měly rovněž stravovací služby, které meziročně zdražily o 5,6 procenta. Naopak ceny v dopravě meziročně klesly.

REKLAMA

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pietro

    13 srpna, 2020

    Zajímalo by mě srovnání se změnami cen v západních státech… A z jakých dat se čerpá? Z cen TOP 5 výrobců a prodejců na trhu? Jak se do vývoje promítlo zlevnění cen pohonných hmot o 10 – 15% od začátku roku? Podle mě si obchodníci a výrobci zdražují při každé příležitosti (když se jim to hodí), ale dolů už pak nejdou. Až poroste cena PHM, tak opět všechno zdraží. Kdyby bylo v roce 12 výraznějších výkyvů cen PHM nahoru a dolů, tak by 12x zdražili :-D…!

    Odpovědět