Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Zdražování běží na plné obrátky. Češi si připlatí za pivo

Vývoj ekonomiky 13.08.2020 | 10:38 1 Komentář

„Milovníci neřestí si sáhnou hlouběji do kapsy. Po zdražování tabákových výrobků a tvrdého alkoholu přijde výrazné zdražení piva. Pivovary jsou nuceny reagovat na vysokou inflaci v české ekonomice a nepříznivé dopady pandemie koronaviru,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Meziroční míra inflace v červenci letošního roku vzrostla o 3,4 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu více než v červnu. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,7 procenta a ceny služeb o 3,0 procenta. Inflace se pohybuje mimo své toleranční pásmo a vzdálila se od inflačního cíle ve výši 2,0 procenta.

Zvyšování cenové hladiny v červenci nepotěšilo milovníky neřestí. Ceny tabákových výrobků meziročně vzrostly o 13,8 procenta a ceny lihovin o 10,6 procenta. Navíc v následujících měsících lze očekávat výrazné zdražování piva a pravděpodobně ani víno nezůstane pozadu.

Nadále jsme byli svědky výrazného zdražování ovoce, u kterého byl zaznamenán meziroční růst cen o 22,8 procenta. Výrazně zdražovaly i další základní potraviny jako mouka, cukr či vepřové maso. Naopak ceny brambor klesly o 13,3 procenta.

Důsledky pandemie koronaviru nic nezměnily na zvyšování cen nájemného, kde byl v červenci zaznamenán meziroční růst o 2,8 procenta. Dražší byla i elektřina o 7,6 procenta. Vliv na zvýšení cenové hladiny měly rovněž stravovací služby, které meziročně zdražily o 5,6 procenta. Naopak ceny v dopravě meziročně klesly.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Jeden komentář: “Zdražování běží na plné obrátky. Češi si připlatí za pivo”

  1. Pietro napsal:

    Zajímalo by mě srovnání se změnami cen v západních státech… A z jakých dat se čerpá? Z cen TOP 5 výrobců a prodejců na trhu? Jak se do vývoje promítlo zlevnění cen pohonných hmot o 10 – 15% od začátku roku? Podle mě si obchodníci a výrobci zdražují při každé příležitosti (když se jim to hodí), ale dolů už pak nejdou. Až poroste cena PHM, tak opět všechno zdraží. Kdyby bylo v roce 12 výraznějších výkyvů cen PHM nahoru a dolů, tak by 12x zdražili :-D…!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.