Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Zdražení vajec: Češi zaspali, na přípravu měli 12 let

Investice 08.03.2012 | 06:00 0 Komentářů

Tuzemská produkce teď stačí jen na tři pětiny spotřeby. Jinde cena tolik nevyskočila

Praha – Vejce v českých obchodech od začátku letošního roku zdražila na zhruba dvojnásobek. Hlavní příčinou je údajně zpřísnění unijních pravidel pro chov slepic. V jiných evropských zemích ale zdražení tak drastické není.
Podle ohlasů v zahraničních médiích je nejhorší situace ve Francii. V ní kvůli novým pravidlům pro klece chybí 21 milionů vajec. To je desetina obvyklé spotřeby, uvádí to britský list Farmers Weekly. Důsledek? Ceny se mezi říjnem a únorem zvýšily o 75 procent.
Výraznější problémy se zdražováním mají i v Bulharsku – v uplynulém týdnu ceny vyrostly o 40 procent. Tam hodlá dokonce zasáhnout tamní ministr zemědělství Miroslav Najdenov, podle něhož je nutné ceny udržet nízko a zabránit tak spekulacím. „Zásady volného trhu nijak narušovat nehodláme, jsou tu ale například levnější vejce z Polska, která lze dovážet,“ cituje ministra server EU Business.
Sousedé Česka – Slovensko a Polsko – si na zdražení také stěžují, ale v obou zemích se hovoří maximálně o pětinovém nárůstu ceny. Hlouběji do kapsy musí sáhnout i Španělé. Za poslední dva týdny ceny vajec vzrostly o necelých 14 procent. V Rakousku se píše o zhruba šestiprocentním zdražení pouze v souvislosti s inflací.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.