Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Zatímco Poláci a Maďaři připravují obranné hráze, Fed a ECB vyčkávají

Investice 08.06.2012 | 10:25 0 Komentářů

Odmyslíme-li si nedávné snížení úrokových sazeb v Austrálii a včerejší redukci úroků v Číně pak je zřejmé, že tvůrci hospodářských politik ve zbytku světa zaujali momentálně vyčkávací taktiku. (Komentář ČSOB)

Není přitom pochyb na co se čeká – jsou to řecké parlamentní volby, které proběhnou „až“ příští víkend. Je přitom dost možné, že tato vyčkávací taktika byla upečena na úterní telefonické konferenci zemí G7, jež se zúčastnili i šéfové ECB, resp. Fedu. Obě centrální banky přitom měly v posledních dvou hodinách možnost učinit před blížícím se dnem zúčtování preventivní obranný výstřel. Jak víme tak ECB i Fed se (skrze včerejší vystoupení svého šéfa Bernankeho) k něčemu takovému neodhodlaly.

To naši regionální souputníci v Maďarsku a Polsku nehodlají před řeckými volbami ponechat nic náhodě a již staví obranné valy proti možné nákaze. Maďarský premiér chtěl tuto činnost dokonce pozvednout na mezistátní úroveň, když žádal ostatní země z regionu, aby k potenciálnímu finančnímu šoku zaujal celý region společný postoj. Vcelku logicky nápad premiéra Orbána nenašel ani v ČR a ani v Polsku pochopení.

Zatímco Poláci sází na své dobré vztahy s Bruselem, ECB a MMF, které jim v případě nouze snadno zajistí dostatečnou eurovou likviditu, pak ČR má již tradičně spíše problém s tím, že nechce být s ostatními východoevropskými ekonomikami dávána do jednoho pytle. Úvěry v cizích měnách, které v případě finanční nákazy budou hlavním generátorem problémů ve východní Evropě, jsou totiž v případě české ekonomiky zanedbatelnou položkou.

Mají-li přitom řecké volby českou ekonomiku ohrozit, tak je to skrze výkon německého hospodářství. Půjde-li ten po 17. červnu „do kytek“ přijde český export o zakázky a teprve poté budeme mít zaděláno na vážný problém.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.