Čtvrtek 21. března. Svátek má Radek.

Zatímco EU uvažuje o rekapitalizaci bank, agentura Moody’s srazila rating Itálie

Včera se stala v pravdě neuvěřitelná věc. Během posledních 45 minut obchodní seance posílily hlavní americké akciové indexy o téměř 4 %. Pro představu se bohatství obchodované na amerických akciových trzích během tři čtvrtě hodiny zvýšilo o více než 500 miliard dolarů. To je více než kolik řecký stát dluží zbytku světa (komentář ČSOB).

V pozadí tak nevídaného obratu nestálo ani odhalení nového (či spíše vylepšeného) iPhonu, ani další holubičí komentáře ze strany šéfa americké centrální banky, ale artikulované prozření klíčových evropských politiků, že EU bude muset přijít s koordinovanou akcí s cílem posílit kapitál u těch bank, které jsou a budou nejvíce postiženy radikálnější restrukturalizací řeckého dluhu. Alespoň v tomto smyslu se včera vyjádřili evropský komisař pro ekonomické záležitosti Oli Rehn a částečně také německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Vyjádření obou evropských špiček bylo pochopitelně tak jako v minulosti dostatečně nekonkrétní, takže reakce akciových trhů bude přehnaná, nicméně její síla, alespoň politiků v EU, ukazuje směr, kterým by se mělo ubírat jejich uvažování pokud chtějí potlačit šířící se nákazu z Řecka. Pokud Oli Rehn & spol. dokáží nadhozenou úvahu o rekapitalizaci bank dále rozvést a směřovat k praktické aplikaci, nemuselo by nakonec být tak zle. Je však třeba jednat rychle, neboť stejně tak jako se nálada na amerických akciových trzích včera během chvíle zlepšila, může se i zhoršit. Zvláště pak vezmou-li trhy na vědomí, že agentura Moody’s snížila rating Itálii o tři ratingové stupně a Řecko se bude potýkat s další generální stávkou ve veřejném sektoru.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.