Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Zaostalé školství táhne výrobní firmy do krize

Investice 27.02.2012 | 05:00 0 Komentářů

Černá vize šéfů průmyslu: Prosperující továrny zaniknou a firmy utečou do Rumunska

Liberec – Prosperující tuzemské továrny zaniknou a zahraniční společnosti přesunou jejich výrobu do Rumunska, Bulharska a do dalších východních zemí. Míra nezaměstnanosti, která se zatím pohybuje okolo osmi procent, se prudce zvýší. Zaměstnání nebude mít každý třetí práceschopný člověk a Česko se propadne do krize, jakou již procházejí Řecko či Španělsko.
Až tak hluboko může během několika let klesnout ekonomika, pokud vláda nevyvede české školství z vleklé krize. Tvrdí to místopředseda Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček. Je majitelem společnosti Brano, jež se zaměřuje zejména na výrobu dílů pro automobily. Její tržby přesáhly v roce 2010 tři miliardy korun a v roce 2011 se přiblížily ke čtyřem miliardám.
„Firmy mají obrovské problémy, aby sehnaly odborníky s technickým vzděláním. Nejde jenom o inženýry, ale také o absolventy středních průmyslových škol a učilišť,“ říká Juříček. „Němci nás varují, že kvůli jejich nedostatku odejdou z České republiky jinam,“ dodává.
Podle Juříčka prošlo tuzemské školství v uplynulých dvaceti letech obrovskou devastací a naprosto neodpovídá potřebám průmyslu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.