CZK/€ 25.010 -0,24%

CZK/$ 22.024 -0,03%

CZK/£ 29.138 -0,29%

CZK/CHF 26.934 -0,35%

03. 04. 2024

Zajištění na důchod? Celých 42 % Čechů ho neřeší

 

Na penzi si nespoří 4 z 10 Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) již podruhé provedla agentura Perfect Crowd. Do penzijního spoření si ti, kteří spoří, uložili pouze 6 % svých finančních prostředků, zatímco 65 % drží pro případ nenadálé potřeby na běžném či spořicím účtu.

Loading



 

Spoření na penzi i přes negativní prognózy demografického vývoje stále není samozřejmostí. Celých 42 % respondentů uvádí, že si na penzi nespoří. Jsou to především mladší lidé (např. 65 % lidí ve věku 18-26 let) a často lidé se základním vzděláním (71 % lidí se ZŠ), kteří mívají nejnižší příjmy, a tedy i penze. Jinými slovy, na penzi si nespoří především ti, pro koho by spoření na penzi mělo největší přidanou hodnotu.

Co se objemu prostředků týče, lidé si tradičně drží většinu svých peněz v rychlém dosahu, tedy na běžném a spořícím účtu (65 % financí), aby byly úspory k dispozici, pokud se dočasně zhorší ekonomická situace nebo se objeví zajímavá investiční příležitost. Druhou „největší“ část prostředků ukládají právě do penzijního spoření (6 %).

Polovina z těch, kteří v současné době investují, to dělá již dnes na pravidelné měsíční bázi. „Zde vidíme velký potenciál do budoucna. Lidé si již postupně zvykají investovat pravidelně a se zavedením nového penzijního produktu – tzv. Dlouhodobého investičního produktu očekáváme, že se bude objem prostředků, směřovaných do investic na dlouhodobé pravidelné bázi dále zvyšovat. Lákadlem je možnost odečíst si takto investované peníze k zajištění na důchod od základu daně: zatímco u penzijního spoření si z důvodu čerpání státního příspěvku lze od základu daně odečíst příspěvky až nad hranicí 12 000 ročně (resp. od 1.7.2024 nad 20 400 ročně), u DIPu je to celá částka již od první koruny,“ vysvětluje Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT ČR.

Loading


Související články

Češi se bojí o finance, ale plánují málo. Důchod řeší až na poslední chvíli

Jen každý osmý Čech má propracovaný finanční plán a na zajištění na stáří začínají lidé myslet v řadě případů až na prahu důchodu. Ukázal to průzkum společnosti Swiss Life Select, podle něhož lidé nejčastěji hledají finanční rady u partnera nebo finančního poradce. Pozitivní zprávou je, že při […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 04. 2025

Přibývá kontrol zaměřených na odhalování švarcsystému

S živnostenským oprávněním podniká v České republice přes 1,15 milionu lidí, přičemž čísla dlouhodobě stoupají. Živnostníkem je tak každý šestý dospělý. Realitou je ovšem v řadě případů nelegální zaměstnávání na tzv. švarcsystém, které se v loňském roce ještě rozšířilo vlivem zpřísnění zaměstnávání na dohodu, které se stalo méně atraktivním.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 02. 2025