Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Záchranný balíček – odklon od kapitalizmu k socializmu?

„Je zajímavé, že i tak rozvinutou tržní ekonomiku, jakou je v současnosti USA, řídí vláda svojí centralizovanou mocí. V praxi to znamená, že politici brání trhu využít svoje přirozené nástroje, jako například úpadek, akvizice a podobně, a místo toho se uchylují k reformám, které by trh nějakým způsobem „nakopli”. Mnozí nazývají tuto situaci jako odklon od kapitalizmu k socializmu. K tomu je třeba politikům vzkázat: „Nevědomost je nebezpečná, ale ignorace je také špatná,” říká Karol Piovarcsy, manažér pro Střední Evropu v Saxo Bank (Tisková zpráva Saxo Bank).

„Současná krize v USA má dva charakteristické rysy: nesolventnost a nedostatek důvěry. Tyto dva pojmy se vztahují k celkové zadluženosti státu, firem nebo obyvatel a jsou spojeny s nedůvěrou bank půjčovat jedna-druhé,” říká Piovarcsy.

„Záchranný balíček pana Paulsona a republikánského kabinetu prosadil program, který má nalít do bankovního sektoru nový kapitál  v hodnotě $700 miliard. Zároveň stát odkupuje od bank toxická aktiva (aktiva související se špatnými hypotékami poškozenými současnou krizí) za podhodnocené ceny, tzv. „dirty prices”.  Znamená to, že banky, které mají finanční těžkosti z důvodů celkového poklesu trhů nebo hypoték, akcií anebo jiných půjček, dostanou finanční injekci a zároveň si mohou odepsat špatná aktiva. Tato injekce bude zaplacena daňovými poplatníky a aktiva se přenesou ze strany bank na stát  –  což se všeobecně považuje za mírně kontroverzní,” dodává Piovarcsy.

“Kamenem úrazu záchranného balíčku je otázka: „Je tento plán dostatečně systémový a zachrání ekonomiku USA před ekonomickou recesí anebo je jen povrchní a dočasný?” Oponenti nazvali záchranný balíček ‘pain killer’, tedy lék k utišení bolesti. Představme si, že bychom se zubní kaz pokusili namísto nepříjemné návštěvy zubaře léčit pilulkou ibuprofenu. Dočasné nalévání kapitálu bankám totiž neřeší ani hypoteční krizi, ani pád akcií způsobený celkovou nedůvěrou v ekonomiku USA. Co učiní americká vláda, když akcie propadnou o dalších 20%?” říká Piovarcsy.

„V takovéto situaci všeobecné nedůvěry a nestability je dobré investovat do méně rizikových aktiv, kterými jsou například švýcarský frank, singapurský dolar, státní dluhopisy a drahé kovy,” radí Piovarcsy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.