Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Z kriminálu na univerzitu. Hrobař Enronu přednáší etiku

Investice 23.03.2012 | 16:40 0 Komentářů

Finanční šéf, který stál za pádem Enronu, studentům vysvětlil, že dodržovat pravidla nestačí

Boulder – Američtí studenti nemají o přednášky odborníků nouzi. Studentům University of Colorado-Boulder například tento týden vyprávěl o etice architekt jednoho z největších účetních skandálů v historii – Andrew Fastow, někdejší finanční šéf společnosti Enron.
Mladým lidem mimo jiné poradil, že by si neměli vystačit jen se slepým dodržováním pravidel. I to je podle něj může dostat za mříže. Kromě toho se snažil vysvětlit, proč se nadále považuje za poctivého člověka.
„Nemyslím si, že bych se dopustil podvodu. Pouze došlo k tomu, že jsme všechny obchody prováděli s cílem zkreslit výsledky naší firmy,“ prohlásil Fastow. Několikrát přitom zdůraznil, že po celou dobu dělal jen to, co bylo povolené. „Čím jsou ale pravidla nejasnější a složitější, tím více příležitostí máte,“ sdělil více než tisícovce posluchačů.
Zároveň na ně apeloval, aby se vyhnuli metodě mark-to-market, na níž byl Enron postavený. „Je to jako crack, nedělejte to,“ říká finančník, který v prosinci po více než pěti letech opustil kriminál.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.