Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Vyšší mateřská zatím nebude. Neprošla přes Klause

Investice 29.04.2010 | 10:43 0 Komentářů

Prezident podle očekávání zákon vetoval, znovu jej musí schválit poslanci

Praha – Prezident republiky Václav Klaus dnes podle očekávání vetoval novelu zákona o nemocenském pojištění, která měla vrátit peněžitou pomoc v mateřství na loňskou úroveň. Podle Klause by to ale neúměrně zatížilo státní rozpočet v době krize.
O výši mateřské tak budou muset ještě jednou rozhodnout poslanci. Mělo by se tak stát na květnové schůzi těsně před volbami. Zákon ale pravděpodobně znovu schválí, protože zastánci vyšší mateřské mají ve sněmovně většinu.
Prezident republiky Václav Klaus už dříve avizoval, že vetuje každý zákon, který zvyšuje už beztak rekordní schodek státního rozpočtu.
Schodek se zvýší o dvě miliardy
„I když je úprava dávek v mateřství v naší zemi vnímána citlivě, je třeba připomenout, že v mezinárodním srovnání je u nás doba jejich poskytování nadstandardně dlouhá. Peněžitou pomoc v mateřství nelze vnímat osamoceně, ale v kontextu všech podpor, které rodiny s dětmi získávají,“ připomíná Klaus v dnešním odůvodnění veta. Odkazuje na fakt, že s výjimkou mateřské se úsporné škrty nedotkly ani délky a výše rodičovského příspěvku, ani porodného či daňových úlev pro rodiny s dětmi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.