Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Výsledky z USA: Amazon a Google ničí rostoucí úroky

Investice 26.10.2018 | 15:27 0 Komentářů

Ve třetím čtvrtletí zisk Amazonu vzrostl na rekordních 2,9 miliardy dolarů (66 miliard Kč) z 256 milionů dolarů (5,8 miliardy Kč) v loňském třetím kvartálu. Co ale investory zklamalo, jsou tržby internetového prodejce a výhled na čtvrté čtvrtletí, které zaostaly za očekáváním. Po oznámení výsledků akcie oslabily o šest procent.

Druhé velké americké společnosti Alphabet, která vlastní Google, ve třetím čtvrtletí vzrostl čtvrtletí čistý zisk o 36,6 procenta na 9,19 miliardy dolarů (209 miliard korun). Firma profitovala hlavně z internetové reklamy. Jenže celkové příjmy zaostaly za očekáváním.

Americká centrální banka postupně, ale jistě utahuje měnové šrouby. Měnovou politiku zpřísňuje nejen samotným navyšováním úrokových sazeb, ale také redukcí své bilance. Bilanci v uplynulých deseti letech nafukovala záchranná opatření centrální banky, zejména nákup amerických vládních dluhopisů a také hypotečních cenných papírů. V posledním roce však už její objem klesá,“ uvedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Kovanda dále dodává, že investorům se kvůli (nejen) růstu dluhopisových výnosů otevírají nové možnosti, jak zhodnotit svůj majetek, a stahují svůj kapitál právě z firem jako Amazon nebo Google. „Navíc růst úrokových sazeb a zeštíhlování bilance americké centrální banky zhoršuje vyhlídky středních a vyšších vrstev v USA.  Ty mají nemalou část svého majetku právě v akciích,“ doplňuje Kovanda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.