CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

12. 11. 2021

0 komentářů

Výsledky Skupiny ČSOB za 9M 2021: Silný růst u hypoték, podílových fondů a v digitalizaci

 

Skupina ČSOB za devět měsíců vykázala čistý zisk 11,6 miliardy korun zejména díky vysoké kvalitě portfolia úvěrů. Objem poskytnutých úvěrů vzrostl v souvislosti s přetrvávající poptávkou po hypotékách. Klienti také aktivně investovali do podílových fondů a využívali mobilní bankovnictví a digitální aplikace.

Loading 

“Naše bankopojišťovací skupina udržuje silnou kapitálovou pozici a vynikající likviditu. Nabízíme klientům produkty a služby, na které se mohou spolehnout. Jsme k dispozici online 24/7 a díky investicím do digitalizace a neustálým inovacím šetříme lidem čas i peníze. Počet uživatelů mobilního bankovnictví meziročně stoupl o 43 procent a transakcí bezmála o dvě třetiny. I naši pobočkovou a bankomatovou síť průběžně modernizujeme, aby vyhovovala stále rostoucím nárokům klientů. Naše obchodní objemy nadále rostou a kvalita úvěrového portfolia zůstává v perfektní kondici. Těší nás, že jsme pro občany přednostní volbou v případě rozhodování o financování bydlení, spoření a investování,” uvádí generální ředitel ČSOB John Hollows a dodává: “Dlouhodobým základem naší firemní filozofie jsou udržitelnost a šetrný přístup k životnímu prostředí, kde jsme v řadě oblastí lídrem na trhu a jdeme příkladem. Otevřeli jsme regionální centrálu v Hradci Králové, u níž máme za cíl dosáhnout prvotřídní ekologické certifikace LEED Platinum. Nemáme již žádnou expozici vůči firmám spojeným s uhlím. Firmám a podnikatelům nabízíme pomocnou ruku i financování při hledání řešení transformace jejich podnikání směrem k udržitelnosti a tím zajištění jejich budoucí konkurenceschopnosti.”

 

 • Čistý zisk skupiny ČSOB dosáhl 11,6 mld. (meziročně vyšší o 84 %).
 • Objem úvěrů na bydlení dosáhl 477 mld. Kč (meziroční vzestup o 5 %).
 • Celkový objem úvěrů byl 821 mld. Kč (meziročně vyšší o 3 %).
 • Objem vkladů stoupl na 1 261 mld. Kč (meziročně o 17 %), z toho objem celkových klientských vkladů tvořil 1 128 mld. Kč (meziročně více o 8 %).
 • Objem aktiv pod správou činil 278 mld. Kč (meziročně vyšší o 16 %).
 • Provozní výnosy byly 25,5 mld. Kč (meziročně nižší o 6 %).
 • Provozní náklady bez bankovních daní činily 13,4 mld. Kč (meziroční růst o 1 %).
 • ČSOB má silnou kapitálovou pozici a vynikající likviditu. Kapitálový poměr Tier 1 je 23,0 %.
 • Počet uživatelů mobilního bankovnictví meziročně stoupl o 43 % a transakcí o 59 %.
 • Ekologickou platební kartu ČSOB využívá 26 tisíc klientů, nově ji zavedla i Poštovní spořitelna.
 • V Hradci Králové byla otevřena regionální centrála pro přibližně tisíc zaměstnanců.
 • Bankovní identitu pro bezpečné přihlašování k službám státu a firem využilo už 95 tisíc klientů ČSOB.
 • ČSOB získala od magazínu Global Finance tři ocenění pro rok 2021 za oblast Udržitelné finance.

 

Čistý zisk skupiny ČSOB za devět měsíců vzrostl meziročně zejména díky rozpuštění opravných položek k ůvěrům. Úvěrové portfolio mělo nadále velmi vysokou kvalitu. Podíl úvěrů v selhání z celého úvěrového portfolia činil na konci září 1,97 procenta.

Silný růst hypoték a investic

Objem úvěrů na bydlení, tedy hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, meziročně stoupl o pět procent. Objem prodaných hypoték se do konce září meziročně zvýšil o 31 procent a skupina ČSOB zůstává v celkovém objemu poskytovaných úvěrů na bydlení jedničkou českého trhu. “Letošní zájem o hypotéky překonává naše očekávání a nezastavil ho ani růst cen na trhu nemovitostí. V dalším období ale předpokládáme postupné zpomalení. V návaznosti na vývoj české ekonomiky a zvyšující se inflaci dochází k rychlému růstu úrokových sazeb, který jsme nuceni postupně přenášet i do nabídky našich hypoték,” uvádí Jan Sadil, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail.

Objem celkových klientských vkladů se zvýšil o osm procent a objem aktiv pod správou o 16 procent. Objem majetku investovaného v podílových fondech se zvýšil o 23 procent.

Z přílivu prostředků nejvíce těžil fond ČSOB Bohatství, který s majetkem 40 miliard Kč udržel postavení největšího fondu na českém trhu.

Pokračující růst mobilního bankovnictví

Počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví ČSOB Smart narostl meziročně o 43 procent a počet transakcí stoupl meziročně o 59 procent. Klienti také více využívali virtuální asistentku Kate, která je součástí aplikace ČSOB Smart. “Kate je v řadě situací pro klienty nejrychlejším a nejpohodlnějším řešením. Je neustále dostupná, pořád na sobě pracuje a učí se nové věci. Nově umí zadat klientovi platbu nebo sdělit informace o nezaplaceném pojistném,” doplňuje Jan Sadil.

Lídr v udržitelnosti

Udržitelnost a šetrné chování je jedním ze základních pilířů, na kterých stojí celková strategie skupiny ČSOB. V červnu ČSOB naplnila svůj dlouhodobý závazek odchodu z uhelných aktivit a již nemá žádnou úvěrovou expozici vůči podnikům spojených s uhlím. V září ČSOB otevřela regionální centrálu v Hradci Králové, která díky použití špičkových a k přírodě šetrných technologií patří k nejmodernějším v Evropě. Objem investic do společensky odpovědných fondů (SRI) stoupl mezičtvrtletně o 39 procent. Financování energeticky úsporných domů se mezičtvrtletně zvýšilo o 26 procent a ekologických aut o devět procent.

Pro skupinu ČSOB je prioritou aktivní podpora firem při realizaci změn směrem k udržitelnosti a snižování emisí CO2. V souladu s nejpřísnějšími kritérii EU Taxonomie ČSOB poskytla úvěry za celkem 3,2 miliardy Kč. “Rozsáhlá evropská klimato-energetická opatření jsou pro české firmy velkou výzvou, ale i příležitostí. Máme možnost, a také zdroje díky značným prostředkům z EU, technologicky změnit a posunout dopředu řadu odvětví.

Dekarbonizace je šance na snižování výrobních nákladů, vývoj a zavádění moderních technologií, vytváření nových pracovních příležitostí, a tím nakonec zlepšování životního prostředí a kvality našeho života,”shrnuje Ján Lučan, člen představenstva ČSOB zodpovědný za vztahové bankovnictví.

Vybrané ukazatele skupiny ČSOB 9M 2020 9M 2021 Meziroční změna
Čistý zisk (mld. Kč) 6,3 11,6 +84 %
Poměr nákladů a výnosů                   (bez bankovních daní) 48,8 % 52,6 % +3,8 p.b.
Objem úvěrů (mld. Kč) 795,5 820,5 +3 %
Objem vkladů (mld. Kč) 1 078 1 261 +17 %
Aktiva pod správou (mld. Kč) 239,7 278,0 +16 %
Kapitálový poměr Tier 1 (CET 1) 22,8 % 23,0 % +0,2 p.b.
Ukazatel nákladů na úvěrové riziko (CCR) 0,64 % -0,47 % -1,11 p.b.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *