Pátek 23. července. Svátek má Libor.

Výsledky finanční skupiny AXA za rok 2008

Finanční skupina AXA obsluhuje v České republice přes 700 000 klientů a spravuje aktiva v objemu téměř 75 miliard korun. Od svého vstupu na český trh usiluje o razantní expanzi v oblasti penzí a pojištění. Zveřejněné výsledky tuto strategii potvrzují.

AXA penzijní fond (dříve Winterthur penzijní fond) v loňském roce meziročně zvýšil objem svých aktiv o 9,3 % na 32,2 miliardy Kč, a upevnil si tak svou druhou pozici na trhu. Zisk se akcionářům penzijního fondu AXA podařilo navýšit o 4 % na 789 milionů Kč.

Penzijní fond AXA uzavřel partnerství s 660 zaměstnavateli, kteří poukazují své příspěvky téměř na jednu třetinu všech uzavřených smluv fondu AXA. Průměrná výše příspěvků účastníků penzijního připojištění u AXY dosahuje 723 Kč, přičemž průměrný příspěvek zaměstnavatelů v loňském roce vzrost o 8,4 % na 506 Kč. Celkově v loňském roce penzijní fond AXA svým klientům vyplatil 3 miliardy korun.

Pojišťovna AXA loni uzavřela o 214 % více nových smluv než v předchozím roce 2006, čímž se její kmen pojistných smluv rozrostl téměř o 53 % na více než 150 000. Objem aktiv ve správě AXA životní pojišťovny narostl o 10 % a předepsané pojistné o 29 % v meziročním srovnání. Celkově čilnilo předepsané pojistné v loňském roce 1,96 miliardy Kč.

AXA investiční společnost spravala ke konci roku 2007 aktiva přibližně 9 tisicům klientů v celkové hodnotě 37,3 miliard Kč. V dalším rozvoji by měly AXA investiční společnosti pomoci 3 nové střešní fondy s velmi dynamickou strategií.

Finanční skupina AXA usiluje o zvýšení tržního podílu jak v oblasti životního pojištění, tak v oblasti penzí. Výsledky za loňský rok potvrzují že se jí to daří. Vynikající výsledky v oblasti prodejů však mají i svou druhou stránku. Náklady s uvedením nových produktů na trh a částečné znehodnocení aktiv vinou hypoteční krize v USA se do hospodářských výsledků české a slovenské pobočky AXY promítly v podobě ztrát. Pojišťovna AXA například v loňském roce vykázala ztrátu v hodnotě 270 milionů Kč (AXA investiční společnost 7 milionů).

Nicméně zástupci finanční skupiny AXA očekávají za letošní rok výsledky opět v černých číslech. Jednak díky oživení na kapitálových trzích a jednak díky pozitivnímu efektu prodejních výsledků za rok 2007, tzn. klienti teprve letos zaplatí v plné výši loni nasmlouvané pojistné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.