Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

Výprodej na dluhopisech dává investicím do komodit jiný rozměr

Komoditní trhy předvedly v prvním prosincovém týdnu silný růst a také předpovědi pro rok 2011 naznačují, že i tento rok bude pro komoditní sektor pozitivní. Na zlatě jsme viděli nová maxima a ropa WTI se poprvé po 26 měsících podívala nad 90 USD za barel (Ole S Hansen, Senior Manager, Saxo Bank).

Zdroj: Saxo Bank

Nejlepší výkon za uplynulé dva týdny předvedlo kakao, především díky nejistotě pramenící z nedávných voleb na Pobřeží Slonoviny, dále měď díky obavám z nedostatku nabídky v roce 2011 v kombinaci s uvedením měděného ETF a zemní plyn, kterému pomohlo sezonní chladné počasí. Ropa WTI následovala  minulý týden evropskou ropu Brent nad 90 dolarů. Maxima dosáhla na ceně 90,76 USD, poté investoři vybrali zisky a ropa se propadlo o tři procenta. Tento růst znamenal dosažení 50ti procentní úrovně návratu z výprodeje, kdy ropa klesla ze 147,27 na 33,20. Zajímavostí je, že tento propad se udál během 97 dní, přičemž návrat na polovinu zatím trval 663 dní.

Zdroj: Saxo Bank

10ti denní rally přišla zrovna v době, kdy dolar posiloval a zvláště silně tak postil spotřebitele v lokálních měnách. Za růstem nyní stojí hlavně očekávání změny situace na trhu, poptávka se totiž zvýšila nejvíce za 30 let. Tento růst poptávky, který byl zřetelný zejména v posledním čtvrtletí, způsobil, že se poprvé za dva roky dostala spotová cena nad cenu forwardovou.

Menší likvidita před koncem roku by mohla vyústit ve vyšší volatilitu díky přehodnocování pozic. OPEC, který nabízí 40% světové ropy, na setkání 11. prosince dle očekávání nezměnil limity těžby. A to přesto, že cena ropy atakovala horní část jeho komfortní zóny. Negativně může na cenu ropy působit snaha Číny zmírnit inflaci a také stále nevyřešená situace ohledně dluhových problémů některých evropských zemí. Pozitivní dopad mohou mít zprávy ohledně Severní Koree a také předpovědi chladného počasí. 

Zlato i stříbro následovaly ropu a dosáhly nových letošních maxim, poté investoři vybrali zisky a zlato pokleslo o čtyři procenta a stříbro o devět. Zlato dosáhlo nového maxima a stříbro bylo jen 5 dolaru od 35ti dolarové hranice v roce 1980, kdy se bratři Huntové pokusili zmanipulovat trh.

Zdroj: Saxo Bank

Stříbro bylo minulé pondělí vůči zlatu relativně nejsilnější za poslední tři roky. V srpnu byla cena za unci zlata na 68 násobku ceny stříbra a aktuálně poklesla na 48 násobek. Jestli tato nadvýkonnost stříbra bude pokračovat i nadále, je otázkou, protože aktuální vývoj favorizuje zlato. Je zcela běžné, že stříbro v období růstu zlato překonává a naopak, v období korekce ztrácí více.

Měď je další komoditou, která zaznamenala nové maximum. Tentokrát to bylo díky obavám, že globální nabídka nestačí v pokračujícím oživení držet krok k poptávkou. Americká poptávka po mědi se ve třetím kvartále 2010 dostala na dvouletá maxima, shodou okolností ve chvíli, kdy se spousta fyzické mědi přesunula do nově otevřeného ETF fondu.

Předminulý týden ukázala cena pšenice, jak dokáže reagovat na výkyvy počasí, díky němuž v Austrálii hrozí snížení kvality zrna. Minulý týdne si pozornost investorů zasloužila kukuřice díky rostoucímu očekávání ohledně snížení produkce. Ceny se od listopadové korekce výrazně zvedly a na vině je silná poptávka od výrobců etanolu a předpovědi, že americké zásoby klesnou na 15ti letá minima. Na trhu s kukuřicí jsou mezi ostatními zemědělskými komoditami stále největší spekulativní dlouhé pozice a tak lze s koncem roku očekávat korekci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.