CZK/€ 23.660 -0,25%

CZK/$ 21.748 -1,15%

CZK/£ 26.728 -0,93%

CZK/CHF 23.735 -0,34%

13. 01. 2022

0 komentářů

Vyplatí se aktuálně investovat do akcií?

 

Máte přebytečné finance a obáváte se rostoucí inflace? Pokud uvažujete o investování do akcií, je namístě obava z poklesu trhů a znehodnocení investice. Je tedy nyní pro investování vhodná doba, nebo je lepší se vydat jinou cestou?

Loading 


Foto: Pexels.com

Peníze by neměly být „pod polštářem“ nebo na běžném účtu

Vysvětleme si nejprve důvod, proč je dobré přemýšlet nad tím, jak úspory zhodnotit. Po letech velmi nízké inflace její hodnota v posledních měsících strmě roste. V praxi to znamená, že pokud inflace dosahuje například hodnoty 6 %, jako je tomu nyní, vaše peníze mají po jednom roce o 6 % nižší hodnotu.

Zjednodušeně řečeno: Abyste si tedy v roce 2021 koupili totéž, co v roce 2020 stálo 100 000 Kč, budete potřebovat 106 000 Kč.

Kvůli nižší hodnotě peněz totiž cenovky na zboží a službách rostou.

REKLAMA

Inflaci se lze bránit tím, že místo měny, která ztrácí hodnotu, koupíte jiná aktiva. Necháte-li totiž své úspory v korunách doma v hotovosti, případně na běžném účtu, vaše peníze se nijak nezhodnocují a úspory inflace „požírá“ v plné výši.

Čekáte brzy větší výdaj? Vhodným řešením jsou spořicí produkty

Máte-li větší obnos (v řádu statisíců až milionů), který budete chtít za několik málo měsíců či let investovat – například do koupě nemovitosti či automobilu –, je vhodnější cestou úspory vložit do méně rizikových produktů. K těm se řadí spořicí účty, termínované vklady nebo například stavební spoření.

Tyto produkty sice aktuálně poskytují menší zhodnocení, než je aktuální výše inflace, současně jsou ale prakticky bezrizikové. A vy se nemusíte obávat, že trhy v krátkodobém horizontu poklesnou a vám by kromě inflace ublížil i pokles hodnoty koupených akcií.

Chcete úspory dlouhodobě zhodnocovat? Akcie dávají smysl

Přemýšlíte-li ale v dlouhodobém horizontu (ideálně v horizontu několika desítek let), akcie jednoznačně dávají smysl. Je pravděpodobné, že v dlouhodobém horizontu trhy porostou a vaše úspory se zhodnotí. Nemějte však zbytečně vysoké cíle. Je rozumné očekávat roční zhodnocení mezi 5 až 10 %.

REKLAMA

Investování do akcií může mít mnoho podob. Zkušení investoři mohou zkusit přímé nakupování akciových titulů přes tzv. brokera. V tomto případě je nezbytné mít vysokou úroveň finanční gramotnosti a uvědomovat si riziko ztráty prostředků.

Konzervativnější klienti by měli zavítat do své banky či renomované investiční společnosti a využít jimi nabízených podílových fondů, které jsou profesionálně spravované a u nichž lze přesněji předpovídat dlouhodobou výši zhodnocení i stanovit hladinu rizika.

Obecně však platí, že částku není radno investovat jednorázově. Investice rozložte v čase a cenné papíry nakupujte pravidelně.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *