Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Vyplacení celé dividendy ČEZu nemusí vyjít, připustil Babiš

Investice 11.04.2014 | 07:58 0 Komentářů

Ministr financí chce, aby ČEZ vyplatil celý loňský zisk akcionářům. Stát by si tak přišel na téměř 25 miliard korun.

Vyplacení celé dividendy ČEZu nemusí vyjít, připustil Babiš

Praha – Plán ministra financí vyplatit celý loňský zisk akcionářům firmy ČEZ nemusí nakonec vyjít. Andrej Babiš to připustil v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN).

„Ano, ještě není jisté, jak to bude,“ odpověděl ministr financí na otázku, jestli ČEZ vyplatí celý zisk.

Pokud by to skupina ČEZ, ve které drží stát sedmdesátiprocentní podíl prostřednictvím ministerstva financí, udělala, stát by si na dividendách mohl letos přijít na téměř 25 miliard korun. Což je o deset miliard víc než v loňském roce.

Šlo by o dramatickou změnu dividendové politiky firmy. Dosud si ČEZ 40 až 45 procent zisku ponechával.

„ČEZ je asi nejméně zadlužená energetická firma v Evropě, i když investovala 80 miliard v zahraničí a 70 miliard tady na základě předpokladů, které nenastaly. Ještě jsme to nediskutovali v koalic, a protože firma je obchodovaná na burze, nerad bych to více komentoval,“ řekl HN Babiš.

Zatímco loni vyplatil ČEZ na akcii čtyřicet korun, nyní by si akcionáři přišli na 65 korun – nejvíc v dějinách společnosti. A to v situaci, kdy české energetické jedničce klesl meziročně zisk o víc než dvanáct procent na 35,2 miliardy korun kvůli nízké ceně silové elektřiny na středoevropském trhu.

Nejhojnější období z hlediska dividend zažívala státní kasa v letech 2009 a 2010, v dobách největších zisků skupiny ČEZ. Tehdy do ní přitékalo téměř dvacet miliard korun.

ČEZ je na tom, co se týče hotovosti, dobře. Na účtech firmy v současnosti leží přes 25 miliard korun. A to navzdory loňskému snížení zadlužení o tři procenta na 157 miliard korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.