Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Vyhráli operátoři? Země EU oddalují úplné zrušení roamingu

Investice 04.03.2015 | 14:35 0 Komentářů

Podle návrhu členských zemí EU by lidé zatím platili roaming až po překročení určitého limitu. Úplné zrušení roamingu by pak přišlo až po roce 2018.

Vyhráli operátoři? Země EU oddalují úplné zrušení roamingu

Brusel – Na představě zrušení poplatků za používání mobilních telefonů v zahraničí, ale jen do určitého limitu a pomaleji, než si přeje Evropský parlament, se dnes shodli zástupci vlád členských zemí v Radě Evropské unie.

Právě s europarlamentem tak nyní budou muset diplomaté začít v příštích týdnech vyjednávat. Už loni v dubnu totiž europoslanci odsouhlasili svou vlastní pozici, ve které počítali s úplným zrušením roamingových poplatků do Vánoc letošního roku.

Členské země zároveň od Evropské komise chtějí, aby do poloviny roku 2018 navrhla další kroky, jak roamingové poplatky úplně odstranit. Plyne to z tiskového prohlášení. Do té doby navrhují nový cenový mechanismus, který má podle něj používání mobilu v jiné zemi EU výrazně zlevnit.

Výhra operátorů?

V limitech, které ovšem ještě musí být stanoveny, by uživatelé mohli volat, přijímat hovory, posílat i dostávat textové zprávy a využívat datové služby za stejnou cenu jako ve své domovské zemi. Nad limitem by pak operátoři mohli účtovat poplatky, ovšem výrazně nižší než nyní a omezené maximální velkoobchodní cenou, kterou si operátoři platí navzájem.

V europarlamentu dnešní postoj členských zemí nadšení nevzbudil. Například Guy Verhofstadt, lídr liberální frakce ALDE, jej označil za jasnou výhru mobilních operátorů.

Zrušení drahého používání mobilů v zahraničí byl jeden z cílů bývalé Evropské komise José Barrosa. Jeho komisařka pro digitalizaci a nové technologie Nelie Kroesová to slibovala už v roce 2010.

Zrušení poplatků bylo nakonec součástí širšího plánu na vytvoření jednotného telekomunikačního trhu. Komise předložila návrh nařízení na vytvoření „propojeného kontinentu“ v září 2013. Návrh kritizovali nejen mobilní operátoři samotní, ale také některé členské země, které se obávaly, že firmy v důsledku zdraží své služby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.