Úterý 29. září. Svátek má Michal.

Výhledy Commerzbank pro rok 2011: stálé ceny, vyšší spotřeba a klesající nezaměstnanost

Podle odhadů Commerzbank bude nadcházející rok 2011 lepším rokem pře-devším pro spotřebitele. Ceny zůstanou po celý rok víceméně stabilní a ne-zaměstnanost bude i nadále klesat. Podle slov ekonoma Commerzbank Ral-pha Solveena budou moci za těchto podmínek lidé více utratit, a proto by mohla spotřeba v roce 2011 stoupat (zpráva Commerzbank).

Poté, co během roku 2010 stoupal hrubý domácí produkt odhadem o 3,5 procenta, přidá německá ekonomika v růstu podle aktuálních prognóz Commerzbank v roce 2011 ještě 2,6 procenta. Motorem růstu jsou dobré obchody německých exportérů na znovu se vzmáhajících asijských trzích. „Umírněné vyjednávání o mzdách v uplynulém roce a výrazné zvyšování produktivity způsobily, že německé výrobky jsou nyní velmi konkurenceschopné,“ řekl Ralph Solveen.

V roce 2011 je očekávána inflace jen okolo 1,2 procenta. Následkem toho pak bude nezaměstnanost dále na ústupu. Pro rok 2011 se předpokládá snížení míry nezaměstnanosti na 7,2 procenta ze 7,7 procenta v roce 2010. Také pro domácnosti se inflace vyvíjí příznivě: zdražování by mohlo i v roce 2011 zůstat velmi pozvolné. „Pokud nebudeme počítat s mírně rostoucími tendencemi výdajů za topení a benzin, budou ceny přibližně stejné,“ dodal Solveen.

Kombinace nižší inflace a veskrze lepší situace v podnicích vede k tomu, že v roce 2011 budou spotřební výdaje opět lehce stoupat. Občané tedy budou moci po valorizaci o inflaci v roce 2011 utratit o 1,5 procenta více než v předchozím roce. V roce 2012 budou mít nejspíš na útratu ještě více peněz, protože mzdy by mohly po vypršení stávajících tarifních smluv ke konci roku 2011 výrazně stoupnout.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.