Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Výborná makro data z USA prodluží vítěznou sérii akcií

Investice 14.03.2013 | 10:24 0 Komentářů

Nejznámější akciový index světa – americký Dow Jones včera po sedmé v řadě vytvořil nové historické maximum, což je nejdelší vítězná série za posledních šestnáct let. Je třeba hned na úvod říci, že úspěchy amerických akcií nejsou bez příčiny a mají svůj fundamentální základ. (Komentář ČSOB)

Hlavní americké akciové indexy totiž aktuálně překonávají, resp. atakují historické rekordy z roku 2007, přičemž americká ekonomika je na tom aktuálně lépe než těsně před pěti lety. Podíváme-li se na úroveň reálného HDP, tak již dávno překonal svá předkrizová maxima. Akcie ovšem zajímá HDP jen zprostředkovaně, neboť primárně jde akciovým trhům o zisky. A zde srovnání dopadá pro aktuální ocenění akcií ještě lépe, neboť současná úroveň zisků je o více než 10 % vyšší než při předkrizových maximech.

Pochopitelně, že akcie se nemohou dívat na aktuální úroveň, ale musí být vpřed hledící – jinak řečeno musí je spíše zajímat budoucí zisky.

A zde se možná blýská na ještě lepší časy, neboť prakticky jakékoliv další důležitější makroekonomické číslo přicházející z USA svědčí o tom, že strach z negativní reakce ekonomiky na utažení fiskálních šroubů byl zjevně zbytečný (viz včera zveřejněné maloobchodní tržby). Dobré ekonomické zprávy však přicházejí i z jiných koutů světa – třeba z Asie či Austrálie.

Jediný velký otazník stále visí nad nejbližší hospodářskou budoucností eurozóny a to je ten klíčový prvek nejistoty, který aktuálně zabraňuje akciovým trhům posunout se výrazně výše. Vrásky na čele všem dělá především povolební pat v Itálii, který, jak ukázala včerejší aukce italských dluhopisů, již daňové poplatníky v této zemi stojí dodatečná eura navíc. Pokud se však v Itálii politicky vyjasní a bílý kouř se bude vznášet nejen nad Sixtinskou kaplí ve Vatikánu, ale i nad italským parlamentem, akcie budou mít opravdu růžovou budoucnost (a to i ty evropské).

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.