Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Vozidel se zaplaceným povinným ručením je u nás už 7 milionů

Investice 27.04.2014 | 15:00 0 Komentářů

Na silnicích jezdí v tuto chvíli necelá dvě procenta vozidel, která nemají pojištění odpovědnosti za provoz motorových vozidel.

Vozidel se zaplaceným povinným ručením je u nás už 7 milionů

Praha – Počet vozů pojištěných v rámci pojištění odpovědnosti za provoz motorových vozidel, takzvaného povinného ručení, v roce 2013 stoupl o 117 000 na 6,99 milionu aut.

Na svých webových stránkách má tento údaj uvedený Česká kancelář pojistitelů (ČKP). Registrovaných vozidel bylo podle statistiky Centrálního registru vozidel asi 7,66 milionu.

Největší nárůst počtu smluv letos zaznamenala opět AXA Pojišťovna, bylo to 81 000. Naopak 44 000 pojištěných vozidel ubylo podle údajů ČKP pojišťovně Direct, která koncem června 2012 ukončila prodeje nových pojistných smluv v ČR.

Dlouhodobým cílem kanceláře je snižovat počet nepojištěných vozidel na českých silnicích. Podle odhadu ČKP jich v ČR jezdí zhruba 126 000, což představuje 1,66 procenta z celkového počtu reálně provozovaných registrovaných vozidel. V meziročním srovnání zůstal v roce 2013, i přes nárůst počtu registrovaných vozidel, počet nepojištěných automobilů na stabilní úrovni.

„Česká republika jednoznačně patří mezi země, kde se daří držet počet nepojištěných vozidel na nízké úrovni. I přesto loni nepojištění způsobili 3105 škod a rozhodně nešlo jen o ťukance. Řešili jsme například 15 smrtelných nehod a desítky událostí, kde škoda přesáhla milion korun,“ uvedl výkonný ředitel kanceláře Jakub Hradec. Nepojištěné škody ČKP zlikviduje a vyplacené plnění vymáhá na nepojištěném viníkovi.

Povinné ručení poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby takzvaně segmentuje, tedy stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru a dalších kritérií. Pojišťovny nabízejí klientům čím dál víc možností připojištění k povinnému ručení, poskytují též různé slevy. Srovnání jednotlivých produktů pojišťoven je tak obtížné. Letos a loni přistoupily pojišťovny ke zdražování pojistek.

Česká kancelář pojistitelů je profesní organizací pojišťoven, které poskytují povinné ručení. Spravuje garanční fond, z něhož hradí poškozeným škody, jež jim byly způsobeny nepojištěnými vozidly. Kancelář následně tyto škody vymáhá po řidičích a vlastnících nepojištěných vozidel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.