CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

16. 11. 2011

0 komentářů

Česko má nového finančního arbitra

 


 

Praha – Novým finanční arbitrem České republiky je od středečního jednání vlády Monika Strejcová. Rozhodla o tom jednoznačně na základě návrhu ministra financí vláda Petra Nečase. Monika Strejcová se ujme své nové funkce již od středy 16.11.2011, Aktuálně.cz to potvrdil vedoucí tiskového oddělení vlády Jakub Stadler. Původní finanční arbitr František Klufa předčasně rezignoval 16.září a od té doby jeho úřad vedl zástupce Petr Scholz.
Monika Strejcová má právnické vzdělání z Univerzity Karlovy a dosud působila jako ředitelka odboru Státní kontroly a dozoru nad finančním trhem na ministerstvu financí. Dříve vykonávala také funkci ředitele odboru sankčních řízení Komise pro cenné papíry a pracovala i v České národní bance (ČNB).
Na zasedání kabinetu se rozhodovalo nejen o jméně nového finančního arbitra, ale i o určení výše jeho platu. František Klufa se sice o důvodech rezignace v oficiálním prohlášení nijak nevyjádřil, s velkou pravděpodobností však jeho rozhodnutí o odchodu souviselo s červencovou novelou zákona o finančním arbitrovi.
Čtěte také:

Nezaplatili jste stovku? Dluh brzy naroste na 18 tisíc
Banky už nesmí vybírat poplatek za platbu v hotovosti
Finanční arbitr končí. Dostal více práce za méně peněz
Novela zákona finančnímu arbitrovi přinesla více kompetencí, ale současně i mnohem více práce a to za podstatně nižší plat. Působnost arbitra se od letošního července rozšířila o spotřebitelské úvěry a kolektivní investování. Do té doby měl kompetence pouze ke sporům týkajícím se převodů peněz a využívání elektronických platebních prostředků, zejména karet (podrobněji zde). Rozšíření pravomocí zvýšilo i nároky na rozpočet kanceláře arbitra a na počet jeho zaměstnanců. Jeho plat však klesl. Podle webu Euro.cz se Klufovi snížil základní plat ze 129 tisíc na 60 až 80 tisíc korun hrubého měsíčně. Už v červenci proto Klufa připouštěl, že odejde pracovat do soukromé sféry.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *