Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Vláda znervózněla, úřady musí vyzkoušet datové schránky

Investice 19.10.2009 | 15:40 0 Komentářů

Schránku má aktivovanou zatím jen zlomek úřadů a firem

Praha – Množící se informace o problémech s využíváním datových schránek přiměly vládu k výzvě všem úřadům: Aktivujte si datové schránky už do konce tohoto týdne! „Díky tomu bude možné včas odhalit případná rizika, která mohou fungování systému potkat v ostrém provozu,“ vysvětlil po dnešním jednání vlády premiér Jan Fischer.
Používání datových schránek pro úřady a firmy zapsané v obchodním rejstříku bude povinné od 1. listopadu. Dříve si je zatím aktivovalo něco málo přes desetinu firem a ještě méně úřadů. Například ministerstvo kultury používá datové schránky už od začátku října, naopak daňová správa je zatím testuje a v ostrém provozu je chtěla spustit až na poslední chvíli.
Projekt datových schránek dnes kritizoval také předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj nastane v listopadu na úřadech chaos. Problémy prý hrozí hlavně na soudech. Za hlavní viníky označil exministra vnitra Ivana Langra a bývalého náměstka Zdeňka Zajíčka. Ti naopak vinu popírají, za případné zpoždění a komplikace podle nich mohou některé úřady, pokud přípravu podcenily.
Jak zjistil online deník Aktuálně.cz, na poštách zůstává nevyzvednuto ještě kolem 140 tisíc dopisů firmám s přístupovými údaji do schránek. Devadesát tisíc zásilek totiž pošta musela posílat podruhé, když se z původních adres vrátily zpět. Podle zástupců firem ale za mnohá zpoždění může Česká pošta. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.