Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Vláda vylepšila březnový schodek penězi z privatizačního účtu

Makro 15.04.2019 | 14:22 0 Komentářů

Vláda v březnu přesunula do státní pokladny z privatizačního účtu 18 miliard korun. Schodek rozpočtu tak ke konci března klesl z téměř 28 miliard korun na 9,2 miliardy korun, uvedla Česká televize.

Opozice žádá po vládě plán, jak letos zabránit vysokému schodku. „Pokud to do konce dubna vláda nepředloží, tak budeme iniciovat nejenom jednání rozpočtového výboru, ale i mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny,“ řekl ČT předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, který je členem sněmovního rozpočtového výboru.

Zákon umožňuje převádět prostředky z výnosů privatizace do státního rozpočtu již od roku 2012. „Každoročně tak bylo do rozpočtu převáděno průměrně 10 miliard korun, a to při zachování bezpečného zůstatku na krytí privatizačních výdajů, zejména ekologie,“ uvedl Michal Žurovec, mluvčí ministerstva financí. „Žádné rozpouštění prostředků ani hledání nových zdrojů se rozhodně nekoná,“ dodal Žurovec.

Prostředky z tzv. Fondu privatizace měly sloužit jako rezerva státu. Od začátku roku má ale podle novely zákona vláda možnost využít ve státním rozpočtu peníze z privatizačního fondu bez určení konkrétního účelu.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.