Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Vláda v Irsku bude garantovat bankovní vklady

Banky Daniel Kuchta 30.09.2008 | 13:51 0 Komentářů

Irská vláda bude v nejbližších dvou letech garantovat veškeré bankovní vklady. Opatření je platné okamžitě a bude platit do září 2010.

Cílem tohoto opatření je stabilizovat systém, který se otřásá kvůli krizi na světových trzích, která se přesunula už i do Evropy. Rozhodnutí se týká všech šesti místních registrovaných bank – Allied Irish Banks, Bank of Ireland, Anglo-Irish Bank, Irish Life and Permanent, Irish Nationwide Building Society a Educational Building Society. Pokud tedy banka zkrachuje, dostanou klienti zpět všechny uložené peníze, které namísto banky zaplatí daňoví poplatníci.

Vláda přišla s rozhodnutím poté, co v pondělí zaznamenal irský akciový trh propad o 12,7 %, což je nejhorší výsledek od října 1987. rozhodování rovněž ovlivnila zpráva, že bohatí klienti vybírají své finance z irských bank kvůli nedostatečné vládní ochraně jejich peněz. Vláda přitom již před deseti dny zvýšila limit státních garancí na vklady u bank z předchozích 20.000 eur na 100.000 eur.

Je to velmi důležitá iniciativa vlády a vznikla proto, aby ochránila irský finanční systém a zklidnila ekonomiku poškozenou krizí na mezinárodních finančních trzích,“ uvedl ministr financí Brian Lenihan a upozornil, že zvláštní podmínky výplaty pomoci mají zajistit ochranu práv daňových poplatníků.

Irské banky jsou zasaženy krizí velmi výrazně a některé z nich v pondělí ztratily téměř polovinu své trhové hodnoty. Kromě krize na finančních trzích zasáhl Irsko také výrazný pokles cen nemovitostí.

Akcie bank na zprávu reagovaly silným růstem. Anglo-Irish Bank posílila až o 49 %, Bank of Ireland stoupla o 22 procent a Allied Irish Bank si po otevření trhu připsala nárůst o 17 %.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.