CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

21. 05. 2014

0 komentářů

Vláda omezí paušály pro OSVČ, ale základní sleva zůstane

 


 

Vláda omezí paušály pro OSVČ, ale základní sleva zůstane

Praha – Vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL se dohodla na omezení takzvaných výdajových paušálů pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Oproti původnímu návrhu ministerstva financí nepřijdou podnikatelé o základní daňovou slevu na poplatníka, nevrátí se jim však sleva na dítě a na vyživovanou manželku či manžela.

„Kompenzací“ za ponechání základní slevy bude také zavedení stropu pro využití paušálů – příjmy do dvou milionů korun ročně – i pro podnikatele s osmdesátiprocentním paušálem, tedy pro řemeslné živnosti a zemědělce.

Po setkání s předsedou Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karlem Havlíčkem to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Jen „pracovní návrh“

Na navrhované omezení základní slevy na poplatníka pro OSVČ využívající paušály upozornil v minulém týdnu online deník Aktuálně.cz. Svůj návrh „daňového balíčku“ dokončilo ministerstvo financí a odeslalo jej do připomínkového řízení. Zveřejnilo jej také na vládním webu.

REKLAMA

Podle dnešního Babišova vyjádření však šlo o „pracovní návrh“, který nebyl konzultován s koalicí ani vládou. „Bylo to unáhlené. Vedli jsme o tom debatu na koaliční radě a domluvili jsme se, že navrhneme zastropování všech paušálů a vše ostatní se nezmění,“ uvedl Babiš.
 
„Pro nás je nový návrh akceptovatelný. Bude tak možné využívat daňové zvýhodnění na poplatníka,“ říká Havlíček z Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Slevy se nezmění

Podle původního návrhu, který ministerstvo financí poslalo minulý týden do připomínkového řízení, by si už OSVČ využívající paušály nemohly odečítat z daní základní slevu na poplatníka, tedy až 24 840 korun ročně. Nárok na slevu by neztratili lidé, u nichž je součet dílčích základů daně s využitím paušálů nižší než 50 procent celkového základu daně. Tedy typicky zaměstnanci, kteří mají menší vedlejší příjem z podnikání nebo pronájmu.

Na druhou stranu by se podnikatelům vrátila možnost využívat daňové slevy na dítě (nyní 13 404 korun ročně na každé dítě s možností takzvaného bonusu) a vyživovanou manželku (24 840 korun ročně). Tuto možnost jim sebrala předchozí vláda Petra Nečase. Nynější náměstkyně ministra pro oblast daní Simona Hornochová považovala toto omezení za nesystémové a v rozporu s vládní snahou podporovat rodiny s dětmi.

Pokud by původní návrhy prošly, polepšily si podle výpočtů Aktuálně.cz OSVČ, které mají více dětí a nejlépe ještě manželku či manžela bez příjmů – ovšem zejména v porovnání s nynějším stavem, nikoliv před omezeními slev prosazenými ještě Nečasovou vládou.

REKLAMA

Podle dnešní koaliční dohody tedy podnikatelům nakonec zůstane základní sleva, nevrátí se jim ale možnost odečítat si slevy na dítě a manželku.

Dvoumilionový strop pro všechny

Druhé z navrhovaných omezení pak má rozšířit dosavadní „stropy“. Už pro příjmy za loňský rok platí, že u činností spadajících do paušálů ve výši čtyřicet a třicet procent (svobodná povolání, autorské honoráře či příjmy z pronájmu) lze paušály využít pouze u příjmů nepřesahujících dva miliony korun ročně. Omezení prosadil ještě exministr Miroslav Kalousek.

Ministerstvo financí původně navrhovalo, aby se dvoumilionový „strop“ rozšířil i pro šedesátiprocentní paušály, tedy neřemeslné živnosti. Pokud budou mít živnostníci tržby přes dva miliony, museli by místo paušálů prokazovat skutečné náklady s využitím účtenek a faktur.

Bez stropu tak měly zůstat jen osmdesátiprocentní paušály pro řemeslné živnosti a zemědělce. Podle dnešní koaliční dohody se však stropy zřejmě rozšíří na všechny paušály bez výjimky, tedy i pro osmdesátiprocentní.

Na samotné procentní výši paušálů pro jednotlivé skupiny OSVČ se nic měnit nemá.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *