Neděle 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Důchody nezmrazíme, DPH nesjednotíme, řekli ministři

Investice 07.03.2012 | 18:35 0 Komentářů

Ekonomičtí ministři hledají kompromisní způsob, jak snížit schodek rozpočtu

Praha – Důchody v České republice příští rok porostou i přes slabý výkon české ekonomiky, shodla se na tom porada ekonomických ministrů. Novinářům to po jejím jednání řekl ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).
Vládní ekonomičtí odborníci podle něj také souhlasili s tím, že budou zachovány dvě sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Pokud se DPH bude zvyšovat, bude to dočasně na tři roky, po stejnou dobu by také mohlo být zavedeno progresivní zdanění fyzických osob, tedy další sazba daně z příjmu pro nejmajetnější.
„Já si myslím, že v této věci byl poměrně značný pokrok,“ poznamenal Pavel Dobeš, jehož Věci veřejné od chvíle, kdy ministerstvo financí přišlo s prvními návrhy, jak řešit horší výkon české ekonomiky, odmítaly jak úvahy o jedné sazbě DPH, tak o úplném zmrazení důchodů. Nyní byl podle něj učiněn „krok ke kompromisu, který by mohl být realizován“.
Sejdeme se za týden
Ministerstvo financí by mělo do příštího týdne připravit propočty, jaké budou reálné dopady ministry probíraných kroků, a ekonomičtí ministři se k diskusi vrátí příští středu. Politické jednání, například ve formátu K9, by měl svolat premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.