Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Vláda na pátý pokus padla

Vláda Mirka Topolánka v úterý večer neustála pátý pokus opozice o svržení. ČSSD, komunisté a rebelové z ODS a Strany zelených nakonec sehnali potřebných 101 hlasů ke svržení vlády.

Na stranu opozičních stran se nakonec přidali poslanci z ODS Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel a bývalé poslankyně Strany zelených Věra Jakubková a Olga Zubová. Tlustý a Schwippel kvůli svému postoji přijdou o členství v poslaneckém klubu ODS.

O hlasy nespokojenců, mezi nimiž byl také poslanec za ODS Raninec, nebo lidovecký poslanec Hovorka, bojovalo do posledních chvil. Raninec i Hovorka nakonec hlasovali pro vládu. Konečný výsledek byl tedy 101 ku 96 hlasům v neprospěch vlády.

Vláda podle Topolánka podá demisi ve čtvrtek. Teď je na tahu prezident Klaus, který jmenuje předsedu vlády a celý kabinet, který musí dostat důvěru Sněmovny. Klaus pravděpodobně osloví opět Topolánka. Pokud to nevyjde ani na tři pokusy, prezident rozpustí Sněmovnu a budou následovat předčasné volby.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek je za to, aby vláda dokončila předsednictví EU. Mezitím by se měly strany dohodnout na vládě odborníků, kteří budou řešit dopady krize. Podílet se na vládě s ODS je pro něj zcela nemyslitelné. Předčasné volby by podle něj mohly konat na podzim 2009, nebo na jaře příštího roku.

Zdroj: novinky.cz, aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.