Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Vláda hledá řešení pro chudé důchodce. Chce, aby si úspory vybírali postupně

Penze 16.06.2016 | 11:53 3 Komentářů

Vláda pověřila důchodovou komisi, aby našla způsob, jak donutit lidi, aby nevybírali své úspory ze třetího důchodového pilíře jednorázově, ale po částech. Lidé často peníze utratí a v penzi pak musejí vyjít pouze ze státních důchodů a sociálních dávek. 

Řešením může být výplata státní podpory s podmínkou postupného výběru úspor. Vládě se ale příliš nechce udělat nepopulární krok. S doživotní výplatou penzí nesouhlasí ani penzijní společnosti. „Vidí v tom pro sebe finanční riziko – vyplácet doživotně klientům určitou částku. Takže své klienty vedou k tomu, aby si raději vybírali jednorázovou výplatu naspořených prostředků v 60 letech,“ říká předseda důchodové komise Martin Potůček.

Komise uvažuje i o zapojení České správy sociálního zabezpečení do systému. „Aktuálně vedeme pracovní diskusi o možnosti převést naspořené prostředky ze třetího pilíře na účet České správy sociálního zabezpečení nebo do nově vzniklé veřejnoprávní instituce, která by se zavázala z toho klientům vyplácet doživotně soukromý důchod,“ říká Martin Potůček.

Ve hře jsou ale i další možnosti. „Vedle toho diskutujeme také o tom, zda nevytvořit stávajícím penzijním společnostem veřejnoprávní konkurenci,“dodává Martin Potůček. Vznikl by státní penzijní fond, který by penze vyplácel postupně. „Veřejnoprávní instituce by byla levnější na provozních nákladech a poplatcích, protože by nemusela vyplácet zisk akcionářům,“ představuje výhodu Martin Potůček.

Zdroj: iDnes.cz

3 komentáře: “Vláda hledá řešení pro chudé důchodce. Chce, aby si úspory vybírali postupně”

 1. Marie napsal:

  Zajímalo by mne jak to bude pro důchodce, kteří si spoří , to jim také seberou peníze, když si třeba takto spoří na větší investici, kterou musí zaplatit ?

 2. Gauner napsal:

  Slovo donutit znamená dlouhodobě mít z nich prospěch.To je lichva a finanční riziko. Nikdo nemá právo zadržovat peníze a pak si je přerozdělovat podle svého po ukončení zákonných podmínek a smluv.Vláda dá malý příspěvek z našich daní, a chce zadržet celý zisk který ji nepatří a obchodovat s ním bez souhlasu!

  • Radek napsal:

   A v tom je ten problém… po splnění zákonných podmínek. A zákony vytváří vláda a schvaluje Parlament. Stačí změnit pár slov a důchodce se k penězům nedostane. Proto furt říkám, nespoléhejte jen na státem podporované produkty. Politické riziko je hodně vysoké.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.