Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

Vláda ať se do toho nemíchá

Uplyne 150 let od smrti zapomenutého českého ekonoma, který jako první definoval liberální politiku.

Při vyslovení jména Karel Havlíček Borovský se každému vybaví politický novinář a spisovatel. Jenže ve své publici­stické tvorbě se věnoval také dobovým hospodářským problémům a ekonomickým jevům.

Havlíčka můžeme označit za jednoho z prvních a současně nejvýraznějších českých liberálních ekonomů.

V pravém slova smyslu „českým“ byl nejen z hlediska precizního a srozumitelného formulování a zdůvodnění potřeb rodící se české podnikatelské vrstvy – potřeby demokracie, osobní svobody, nedotknutelnosti majetku a nutnosti rozvoje svobodného podnikání bez státního zvýhodňování, bez zneužívání státu ke svému zisku a ke škodě druhých, bez monopolu a ochranářství, které beztak sloužilo silnějším německým podnikatelům.

Ale také i tím, že psal jako jeden z prvních ekonomů česky na velmi slušné teoretické a terminologické úrovni, a to v době, kdy čeština stále ještě nebyla plnohodnotným odborným jazykem.

Z množství článků s ekonomickou problematikou jmenujme několik nejvýznamnějších, z jejichž názvu je už patrné, čemu se také věnoval: „Svobodný výrob a svobodný obchod“, „Komunismus“, „Kdo platí největší daně“, „Sluší-li práva občanů vyměřovati podle daní?“, „Co jest vlastně konstituce?“ a populárně vědecké pojednání „Peníze“.

Havlíčkovy články s hospodářskou tematikou ve své době do běžného povědomí dostávaly českou ekonomickou a daňovou terminologii a zvyšovaly občanské sebevědomí a ekonomické všeobecné znalosti českých čtenářů.

Avšak v dalších desetiletích měly stejně smutný konec jako jejich autor – na Karla Havlíčka Borovského jako ekonomického liberála nikdo z českých národohospodářů další generace dále systematicky a vědomě nenavazoval či neodkazoval.

Celý článek najdete v týdeníku Respekt.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.