CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

14. 06. 2012

0 komentářů

Vklady z řeckých bank odtékají tempem 600 – 900 mil. eur denně… a může být hůř

 


 

Do toho největší zahraniční vlastník řecké banky (Emporiki – Credit Agricole) podle Wall Street Journal začíná připravovat plán na úplné opuštění Řecka, pokud by země měla opustit eurozónu. Do dubna 2012 opustila Řecko podle oficiálních statistik zhruba třetina vkladů, aktuální stav ale může být vzhledem k vyhrocenější situaci (vklady odtékající o 0,5 % denně) mnohem napínavější. Odliv vkladů může teoreticky dosáhnout takové intenzity, že řada řeckých bank může mít problém ho rychle nahradit likviditou od ECB.

Do toho Antonio Samaras, šéf Nové demokracie – strany v eurozóně obecně považované za nejlepšího partnera k jednání – řekl, že chce novou dohodu na úsporném plánu pro Řecko. Situace v Řecku tak může být napínavá, i když nevyhraje radikální levicové hnutí Syriza. Samaras pravděpodobně bude chtít rozložit plánované dodatečné úspory v objemu 11,5 mld. eur na delší období. Jakékoliv zmírnění podmínek pro Řecko by ale znamenalo navýšení stávajícího záchranného balíku v hodnotě 130 mld. eur a především tlak z ostatních periferií na zmírnění záchranných podmínek. To by mohlo obecně prodražit účet pro přispěvatelské země (Německo, Francie, Holandsko), které jsou zatím schopné se samy financovat z trhu. Na takovýto krok zdá se není připravena vedle Německa a Nizozemí ani Francie. Francois Hollande včera zopakoval, že je čistě na Řecku, aby se rozhodlo, zda chce zůstat v eurozóně.

Právě strach z řeckého euro-exitu prohlubuje problémy v ostatních periferních ekonomikách. Riziko znovu-zavedení národních měn postihuje výrazně i silnější ekonomiky jako Španělsko nebo Itálii. Španělům v důsledku horšího přístupu k financování srazila včera rating agentura Moody’s (na Baa3). Italové dnes půjdou na trh s tříletými a osmiletými dluhopisy. Včerejší slabá poptávka po italských pokladničních poukázkách při výnosech okolo 4 % nevěští pro dnešek nic dobrého.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *