CZK/€ 24.740 -0,75%

CZK/$ 23.825 -0,54%

CZK/£ 29.064 -0,56%

CZK/CHF 23.823 -0,84%

23. 01. 2008

0 komentářů

Vít Kalvoda: Finanční instituce záměrně zamlžují náklady na správu investovaných prostředků

 


 

Radim Stuchlík seznamuje posluchače s metodou měření nákladovosti investic, která byla základem pro konstrukci ukazatele TANK.

V přednášce pokračuje Vít Kalvoda, který představuje publiku jimi zkonstruovaný ukazatel TANK typická nákladovost konstrukce.

Cílem nástroje TANK je porovnání všech zdánlivě neporovnatelných investičních a spořících nástojů dostupných na finančním trhu.

Konstrukce TANK vychází z otázky: O kolik procent budu mít na konci méně než vydělal trh? Vít Kalvoda upozorňuje, že ukazatel nezahrnuje aktuální daňové podmínky a možnost odpočtů, které nejsou dlouhodobě zaručeny a zároveň nemá ambici hodnotit např. úroveň samotného pojištění v rámci investičního pojištění.

Vít Kalvoda fungování ukazatele demonstruje na příkladu 30 letého muže, který si uzavřel investiční životní pojištění.

REKLAMA

Ukazatel TANK dobře odhaluje „brutalitu“ vysokých manažerských (správcovských) poplatků na dlouhých periodách.

Dále řečníci představují alternativou TANKu, kterým je ukazatel PER (od tvůrců projektu ProduktoveListy.cz), který poměřuje poplatky s celkově zaplaceným vkladem (v porovnávaném příkladu pojistným)

Cílem autorů TANK je vytvořit ukazatel, na základě kterého by si každý občan i finančně ne příliš vzdělaný mohl porovnat nákladovost jednotlivých finančních produktů, přičemž ukazatel by byl součástí infolistů jednotlivých produktů na finančním trhu.

„Výsledek porovnání jednotlivých životních pojistek na základě ukazatele PER bude zveřejněn ve Finančním poradci č. 12,“ sdělil posluchačům moderátor konference a šéfredaktor Finančního poradce Petr Fejtek.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.